логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 

 B.sv.Ana.jpg

Посветено на моите непријатели


Ве запирам за миг
да ви речам : ‘‘благодарам’’
Ниту мојата заспана совест,
ниту шепотот на Љубениот го чув
за да застанам , да се покајам.
Но вашата мелодија е гласна
и звуците од самиот ад потекнуваат
вриштат и викаат.
Затоа се толку делотворни.

Ви благодарам
што ми дадовте време
да преболам-некого,
ви благодарам
што ми дадовте можност
да израснам-над нешто.
Зашто Љубениот Христос вели
никој кој љуби некого или нешто
повеќе од Мене, е достоен за Мене.
А јас љубев времено
љубев минливо и рушливо…

Ви благодарам
што се грижите за мене
и за моите мали браќа и сестри,
за нас најмалите,
болни, голи и затворени,
нас гладни, жедни,
угнетени и биени.
Нас не има во секоја улица,
болница, дом за стари,
дом за сирачиња, градинка.
Во секој град и село.
Сета земја е полна со нас.
Нашата немоќ,
предметот на нашата игра
е само привид.
Слабоста наша,
нашата бела кожа,
нашите рани и долапи,
сето тоа што ви служи
за изразување креативност
за едно е пројавена-
за силата на Севишниот
во човековата немоќ да се огледа.
Зар може да се подигнеме
над трулежното
ако не се свртиме кон вечното.

Ви благодарам
зашто подобро од мене
ја ловевте мојата сопствена страст,
фрлавте ждрепка за моите недостатоци,
и патот за утре го поплочувавте
со мојот сеуште несторен грев.
Да ви кажам: ’’секојпат имавте право’’.
Но зар земјата може да даде нешто друго
освен тоа што е – земја.

Зар може да не се благодари
на оној што добро ти прави,
кој ти ја отвора вратата
кон бескрајната добрина и убавина.
Затоа многу сум ви благодарна
и простете што некогаш
мојот труд е јалов
и не примајте ми го тоа
за недостиг на љубов.

 B.sv.Ana.jpg

  Посветено на моите непријатели

М.Г

26-ти декември, лето Господово 2013

 

Друго: Molitvenik.sveka.nok.jpg

 Посветено на мојот духовен отец

 

 

 Monahinji.sjajno1.jpgПосветено на мојата духовна сестра

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…
Септември 26, 2022
TViTer448

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји. Особена чест и задоволство е за Националната галерија да биде дел од ваков исклучителен настан. Значението на учеството е дотолку поголемо бидејки ние како институција

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 603
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 926
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 1007
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воведение на Пресвета Богородица (03.12.2022)

    Некаде во своите дела светиот Старец Јосиф Исихаст вели: „Ако не ја достигнеш благодатта Божја во најголема мера, не сметај се себеси за потполн човек“. Си велам, само потполн...

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

о. Горан Стојчевски: Дар на светот, икона на човекот, учителка на послушанието, педагог на служењето, првиот исихаст, родителка на вечниот живот, божествен цвет на сè создадено

 Таа единствена тихувателка и патоводителка низ исихијата, нè приведува во заедницата од која се откинавме, а еве повторно ни е дадена можност, не само да се вратиме, туку да црпиме...

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Митрополит Струмички Наум: СВЕТИ ГРИГОРИЈ ПАЛАМА (26.11.2022 )

Во Црквата не постои надворешен, т.е. научен критериум за познавање на Вистината – Христос, туку постои внатрешен, аскетско-исихастички (молитвен) критериум, преку кој лично и опитно Го познаваме Христос Вистинскиот Бог.Кога...

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Сашко Николовски: СВЕТИ ЈОВАН ЗЛАТОУСТ 13/26 ноември

Животот на Златоуст бил тежок и бурен. Тоа е живот на подвижник и маченик. Меѓутоа, Златоуст не се подвизувал во својата келија, ниту пак во пустина, туку сред животната таштина,...

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Св. Григориј Палама - „Господи, просвети ја мојата темнина„ (Собрани беседи)

Градот војува сам со себе, завојувал сам со себе, се гази од своите сопствени нозе, се руши од своите сопствени раце, одекнува од своите сопствени извици. Она што е кај...

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

Поминувајте го времето на своето живеење со стравот ( I Пет. 1,17)

 Ова се зборови на големиот апостол Петар, зборови кои имаат двојна потврда: небесно вдахновение и сопствено искуство. По небесното вдахновение простиот рибар Петар, стана учител на народот, столб на верата,...

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од  беседа

Игумен Фотиј Беровски: Извадоци од беседа

        "Секогаш го дефинираме односот кон другите и односот кон себе...Каде и кога? Постојано, почнувајќи овде во Црквата а потоа и во своите домови. Секогаш кога зборуваме  на  оваа тема зборуваме...

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

Митрополит Струмички Наум : Како да ја зачуваме Божјата благодат во нас

За денешното евангелско четиво (види: Лука 8, 41–56) битно е да се запамети следново:Како што крвта е потребна за животот на телото, така и благодатта Божја е потребна за вистинскиот...

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

БEСEДА за пoзивoт на ситe христијани да бидат свeти

Акo вo пoслeднитe врeмиња свeтитe пoстаналe исклучoк, вo oниe први врeмиња, нeсвeтитe билe исклучoк.Свeтитe билe правилo. Всушнoст, нe трeба да сe чудимe штo апoстoлoт ги нарeкува ситe крстeни души вo...

« »