логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail


НАЈГОЛЕМИОТ СВЕТСКИ ИЗДАВАЧ ГО ОБЈАВИ "СЕСТРАТА НА ЗИГМУНД ФРОЈД" ВО АМЕРИКА


Вашингтон Пост пишува за Гоце Смилевски!


"Како Толстој, Гоце Смилевски избира едноставни зборови и ги поврзува така елоквентно што тие создаваат моќни и комплексни слики, идеи и чувства", вели критичарот Николас Мејер од Форуард


Во историјата на Македонија досега немало млад македонски писател што така силно одекнал во светот како Гоце Смилевски. Деновиве угледни американски весници како "Вашингтон Пост" и најважните книжевни медиуми како "Лајбрари Џурнал", "Буклист", "Паблишерс Викли", објавуваат позитивни критики за романот "Сестрата на Зигмунд Фројд", што неодамна го објави најголемиот светски издавач "Пингвин" од Њујорк.

"Вашингтон Пост" истакнува дека "Сестрата на Зигмунд Фројд" е "роман со голема длабочина чија поетска проза зрачи со иста сила и преку преводот на англиски јазик". Откако ќе констатира дека "како Толстој, Гоце Смилевски избира едноставни зборови и ги поврзува така елоквентно, што тие создаваат моќни и комплексни слики, идеи и чувства", критичарот Николас Мејер во неделниот весник "Форуард" подвлекува: "Ретко уметничко достигнување кое е мудро, проникливо и длабоко поттикнувачко".

Познатата американска теоретичарка Шошана Фелман, долгогодишен професор на Универзитетот Јејл, за "Сестрата на Зигмунд Фројд" вели: "Ингениозен, иновативен и длабок во нарацијата, овој роман претставува ангажирано читачко искуство за секој што се грижи за суштината на нашиот свет." Романсиерот Џеј Парини за делото на Смилевски пишува: "Ова е еден од оние ретки романи кои прават многу повеќе од тоа да ја донесат историјата во живот. Овој роман им дава живот на фактите и блеснува со оној вид на вечно актуелна реалност, што го прави да изгледа повистинит и од самиот живот".

Едвард Кон во "Лајбрари Џурнал" истакнува дека "Сестрата на Зигмунд Фројд" е роман со висок интелект, кој ентузијастички треба да се препорачува на сите интелигентни читатели каде и да се во светот.

За овој роман Смилевски во 2010 година ја доби Наградата за литература на Европската унија. Делото се преведува на 30 јазици во светот.

Скапоцен камен од книга
Критичарката на "Буклист" Бриџет Торесон оценува дека "Сестрата на Зигмунд Фројд" е роман кој "открива високи и универзални вистини за темната страна на човечката природа". Месечникот "Паблишерс Уикли" романот на Смилевски го вреднува како "скапоцен камен од книга", а магазинот "Киркус" како "супериорно дело".

(Де.Т.)-ВечерПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јули 24, 2022
TViTer319

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и Државниот завод за статистика иницираат соработка меѓу засегнатите институции и се вклучуваат во напорите за започнување на јавно-приватен дијалог помеѓу релевантните…
Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Дек 28, 2021 Литература 802
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 1375
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 8009
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Беседи

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Отец Александар Шмеман: Воздвижение на Чесниот Крст

Тоа бил празникот на христијанското царство, кое се родило под закрилата на Крстот, во денот кога царот Константин го видел Крстот над кој пишувало:: „Со ова ќе победиш…” Тоа е...

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Митрополит Струмички Наум: Воздвижение на Чесниот Крст (26.09.2022)

Ако некое страдање (Крст) ни предизвикува очај наместо радост, тоа е знак дека треба да го смениме нашиот однос со Бог, односно знак дека нашиот однос со Бог сигурно е...

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Беседа на г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли

Како што видовте на Светата литургија, на двата јазика, сите заедно ја служевме оваа литургија без да постои прекин или пречка. Познато ми е за да дојдеме до овој момент,...

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Митрополит Струмички Наум - Напразно потрошено време

Што правиме ние? Најчесто, не се трудиме доволно да ги извршуваме нашите дневни обврски во послушание, свесно и согласно Божјите заповеди – во слава Негова и за добро на ближните,...

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

арх. Андреј (Конанос) - Јас имам нешто добро, а тој- не!

Непријателот веќе не го попречува духовниот живот, но настојува да го оскверни, а потоа и да го уништи тоа што е стекнато на тој пат. Тој ти всадува славољубие и...

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Митрополит Струмички Наум – Рождество на Пресвета Богородица (2022)

Освен ова благодатно проникнување, проземање, друг начин на постоење и спасение за нас, христијаните, е невозможен, и незамислив. Ние не сме етичко тело, ние сме Тело Христово – еден со...

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Митрополит Софрониј - ПРОПОВЕД ЗА РОЖДЕСТВО НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА

Во Ветената земја - Палестина, дадена на израилскиот народ од Бога, во планините на Галилеја се наоѓа градот Назарет. Во тоа време тој бил толку непознат и малку важен, што...

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Св. Фотиј Велики - За Рождеството на нашата Пресвета Дева Богородица

Девата се раѓа од неплодна утроба, но дури и да била плодна, рождеството пак би било чудесно. О, големо чудо! Штом времето на сеење поминало, тогаш жетвата дошла; штом огнот...

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

Митрополит Струмички Наум: Компатибилност на човечкиот со демонскиот разум (Архива)

 Знаењето на умот е љубовното познание на Бог (како просветленост или обоженост), додека, пак, знаењето на разумот – само по себе е познание на практичниот опит во овоземните науки и...

« »