логоFacebookTwitterYouTubeeMail


СЕ ОТКРИВААТ ТАЈНИТЕ НА КАРПИНСКИОТ МАНАСТИР


Живописот од 16 век конечно на виделина


Годинава Националниот конзерваторски центар ќе работи и на истражување и документирање на состојбата на живописот во манастирот "Св. Гаврил Лесновски" од 14 век


Живописот во карпинскиот манастир, којшто потекнува од 16 век и има голема вредност како културно наследство, годинава конечно ќе излезе на виделина. Според Владо Муковски, сликар и виш конзерватор во Националниот конзерваторски центар, продолжува сериозниот конзерваторски зафат за раслојување на постоечкиот фрескоживопис што е од два различни периоди.

Манастирскиот комплекс ,,Воведение на Пресвета Богородица" е споменик на културата. Овој манастир, што се наоѓа во Кумановско-паланечкиот регион во близина на селото Орах, не е доволно истражен, иако во минатото имал голема улога. Во манастирот е откриен двослоен живопис, поновиот од 19 век, а постариот од 16 век. Со нашиот проект за конзервација за првпат излегоа и ќе излезат на виделина фреските од 16 век", објаснува Муковски, кој вели дека за конзервација на живописите е потребно големо искуство, концентрација и трпение. Интересно е што манастирската црква потекнува од 16 век. На живописот од тој период препознатливи се ликовите на Богородица со Исус Христос и на Теодор Тирон и Теодор Стратилат. На дрвениот иконостас, пак, се поставени мајсторски изработените икони, меѓу кои се осумте празнични икони од крајот на 16 век и почетокот на 17 век. Карпино, всушност, е позната скрипторска школа од 16 век, а според податоците од Институтот за македонска литература, во манастирот што претставувал црковно-духовно и културно јадро во овој регион, живееле над 300 калуѓери. Оригиналните ракописи, кои сега се наоѓаат во Москва, Софија и во Белград, сведочат за тој период.

Според Муковски, кој фрескосликарството го специјализирал во 2009 во Италија, Фиренца, во институтот за уметност и реставрација "Палацо Спинели", двата живописи се правени во различни техники и засега се уште не се знае зографот кој ги насликал.

Ова, сепак, не е и единствениот живопис на кој се работи. Годинава ќе се врши и истражување и документирање на состојбата на живописот во манастирот Св. Гаврил Лесновски", што е од уште постар период, поточно од 14 век. Втор објект каде што, исто така, се работи на конзервација на ѕидното сликарство е машката трпезарија во бигорскиот манастир "Св Јован Крстител", каде што од пожарот останаа само неколку делови на фрески кои беа тешко оштетени.

Се враќа сјајот на Шарената џамија
Најголемиот проект годинава, според Муковски, е конзервација на фасадната декорација на Шарената џамија во Тетово.
Годинава ќе се работи на надворешната декорација во која преовладуваат геометриски мотиви со делови на флора. Декорацијата е од 19 век и вистинска е реткост на овие простори де се види ваква целосна декорација. Проблемот е тоа што е изложена на надворешни атмосферски влијанија, коишто ја оштетуваат", вели Муковски.

(Д.Т.) -Вечер

 http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=246B193DBBFC7845BF38D5ED950C4BCE

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 307
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 371
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 256
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

« »