логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ДИЗАЈНЕРИТЕ ОД ЕУРМ ГИ ПРЕТСТАВИЈА СВОИТЕ АВТОРСКИ ДЕЛА


Со плакати и 3D анимација на Глобалната недела на претприемништво


-На настанот организиран од ПСМ фондацијата и Британскиот совет во Македонија, покрај студентите од другите државни и приватни високообразовни институции пред јавноста се претставија и седум студенти од ЕУРМ со свои размислувања


- Во споредба со другите кои учествуваа во натпреварот во рамките на настанот, студентите од ЕУРМ го потврдија професионализмот и дизајнерскиот идентитет, бидејќи беа единствени со презентацијата каде беше анализиран процесот на подготовка на дизајнот


Графички дизајн-плакат и 3Д анимација се двете категории во кои со свои дела студентите од прв и втор циклус студии на Факултетот за арт и дизајн при Европскиот универзитет РМ се претставија на неодамнешната четврта Глобална недела на претприемништво. На настанот организиран од ПСМ фондацијата и Британскиот Совет во Македонија, покрај студентите од другите државни и приватни високообразовни институции пред јавноста се претставија и седум студенти од ЕУРМ со свои размислувања.

Анализиран и процесот на подготовката на дизајнот
Студентите од Факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ се претставија со веќе изработени дела кои што претставуваат нивен дипломски труд или веќе реализирани вежби по предметот графички дизајн. Искуството е големо за студентите, а презентацијата е многу важна бидејќи тие се доближуваат до претприемништвото, но истовремено имаат можност да склучат договори со соработници за обезбедување на работно место во иднина. Во споредба со другите кои учествуваа во натпреварот во рамките на настанот, одговорно тврдам дека нашите студенти го потврдија професионализмот и дизајнерскиот идентитет, бидејќи беа единствени со презентацијата каде беше анализиран процесот на подготовка на дизајнот, за разлика од другите", вели м-р Јана Манева -Чупоска, декан на факултетот за арт и дизајн при ЕУРМ.

Според Манева -Чупоска со ова се докажува дека дизајнот не е само површна и неистражена форма, туку напротив цел процес на истражување за да се добие финален дизајн.

Факултетот за арт и дизајн и Европскиот универзитет имаат повеќе годишно искуство со ваков вид на организации и настани кое е позитивно и за самите студенти, високообразовната институција, но и за самите организатори.

Главната награда за учесниците на натпреварот во рамките на настанот беше и учество на Неделата на дизајнерство, следната година во Лондон, со што според Манева -Чупоска организаторите се потрудија настанот да биде примамлив за сите учесници.

Вреднување на трудот
Преку организирање на вакви настани се ефектуира напорот на идните претприемачи, кои својата креативност можат да ја покажат и реализираат пред луѓе, кои ги мотивираат и вреднуваат нивниот труд. Со наградувањето, и воопшто организирање на ваков настан, кај учесниците, се дава значаен придонес кон раздвижување на аналитичката креативна мисла и реално креативно дејствување во насока на подобри идни претприемачи", велат од ПСМ фондацијата.
Оттаму додаваат дека студентите кои беа ангажирани со учество на овој настан, успеале да го развијат и поттикнат натпреварувачкиот дух, кој покрај креативноста, кој е значаен бидејќи како движечки фактор и мотив на претприемачот, во услови на брза и голема конкуренција.

Преку настанот Креативно претприемништво и Глобалната недела на претприемништвото, генерално, успешно е ставен голем акцент на тоа колку е тоа значајно пред се за развој на поединецот, а потоа и за економијата на една држава, која се повеќе е движена и поттикната од силни поединци, кои знаат да го преземат правиот чекор.

Глобалната недела на претприемништво е во организација на ПСМ фондација и НЦДИЕЛ, и е непрофитен и општествен настан кој има за цел да ги поттикне и охрабри младите луѓе да започнат свој бизнис и да ја прифатат патеката на претприемништвото и иновацијата како нова насока за успех.

http://vecer.com.mk/?ItemID=4354CCA7A833BE4BBF42F4FF8B13C111Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 345
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 392
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 379
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Блудниот син (28.02.2021)

Далечна земја е „место“ на неисполнувањето на Божјата волја, пројавено како непослушание кон духовниот отец и предвремено духовно самораководење, поради што Божјата благодат постепено се оддалечува од нас.Непослушноста носи со...

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

« »