логоFacebookTwitterYouTubeeMailИконите најдобар доказ за нашето постоење

 

Иконите низ вековите припаѓале на црквата, често биле преместувани за време на османлиската власт, а според акад. Грозданов ова се "ремек-дела од непознати автори на византиската, словенската и балканската уметност и едни од најубавите на Балканот"


Збирка од вредни икони кои датираат од 13 до 19 век пронајдени во 1991 година во кровната конструкција на црквата "Свети Ѓорѓи" во Струга, во саботата беа изложени во новоотворената галерија на икони во оваа црква. Иконите како што беше речено, низ вековите и припаѓале на црквата, биле нарачувани или подарувани, а дел од нив во несигурните времиња на османлиската власт биле носени од други цркви од Струшко.

За академик Цветан Грозданов оваа галерија на икони, кои се ремек-дела од непознати автори на византиската, словенската и балканската уметност, е една од најубавите на овој балкански простор, а Струга претставува клучна артерија на македонската преродба "Ние денес знаеме кои икони ги имаме и на кое време тие му припаѓаат". Тие се најдобар доказ за нашето постоење, смета академик Грозданов.

- Денеска честопати се зборува за подвоеност на античка и словенска Македонија. Такво нешто не постои. Христијанството е онаа филозофија, она верување кое ќе ги хомогенизира сите жители. Остра граница нема туку има континуитет на македонскиот простор од античкиот период, а дека словенскиот фактор бил многу моќен веќе од 7 век со големите населувања зборува фактот што охридската книжевна школа на чело со свети Климент ќе се наметне како одлучувачка во понатамошниот развој, истакна Грозданов. Според него оваа галерија ќе биде водилка за тоа кои зографски работилници, во кое време и како твореле и што му донеле на македонскиот народ и на сите православни луѓе.

- Со ова Струга, градот на браќата Миладиновци, центарот на македонската народна преродба, местото богато со археолошки наоди, пишувани споменици, со право го носи епитетот колевка на силен и нескршлив идентитет и интегритет. Оваа поставка е репрезент на силниот дух и моќта на македонската уметничка и културна традиција, порача министерката за култура Елизабета Канческа - Милевска. Со тоа, како што рече Канческа - Милевска, се презентира уште еден дел од богатата ризница на бесценетото културно богатство кое го поседува Струга.

- Иконите што се најдени говорат дека претходно постоел друг храм, кој бил помал. Ние сме почестени што можеме на идните генерации, посетители на Струга и на Охрид да им го покажеме нашето културно благо, рече митрополитот Тимотеј.

Најстарата икона во црквата од оваа збирка е иконата на свети Ѓорѓија, која датира од 1267 година. Оваа икона е откриена во 1961 г., а набргу потоа за неа интерес пројавиле голем број историчари на уметноста. Иконата е влезена во сите значајни прегледи на византискиот иконопис од втората половина на 18 век, како и во каталозите на најубавите дела на средновековниот иконопис од Македонија.


Сузана ВРЕНЦОВСКА - Вечер

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 86
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 295
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 423
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »