логоFacebookTwitterYouTubeeMail

IvanaFiligran.jpg

IvanaFiligran.jpg

IvanaFiligran.jpg

  „Во  Македонија,  имаме извонредно  богат мозаик од традиционални народни носии а  како додаток на разновидноста од бои, кроеви,  материјали и дизајни, народните носии се и богатите везови. Важен дел од тој вез е филигранската сребрена нишка. 
       Во минатото мајсторите изработувале и бројни производи за домаќинсвото, црквата и богато извезени везови на народните носии.   Денес, меѓу изработувачите на филигранскиот накит: брошевите, крстовите, обетките и други лични украси од модерен филигран,   ја имаме и Ви ја препорачуваме,   Ивана Стојановска.

Ивана Стојановска е  високонадарен и инвентивен филгранист. Дипломира  на факултетот за Ликовна уметност во Скопје на отсек графика, мометално е на постдипломски студии на истиот факултет.

 „Филигран изработувам 3 години и се обидувам да ги спојам традицијата во филигранската изработка и модерниот дизајн. во накитот кој е изработен од сребро се вметнати и полускапоцени камења кои дополнително го разубавуваат предметот“ , вели Ивана.


  Погледнете ги овие прекрасни  предмети кои се уникатни за ова поднебје.

 IvanaFiligran.jpg

  IvanaFiligran.jpg   IvanaFiligran.jpg

 IvanaFiligran.jpg  IvanaFiligran.jpg

 IvanaFiligran.jpg

 IvanaFiligran.jpg

IvanaFiligran.jpg

IvanaFiligran.jpg  IvanaFiligran.jpg

 IvanaFiligran.jpg

 IvanaFiligran.jpg

   IvanaFiligran.jpg

„Техниките од најстари времиња па до денес, речиси и не се воопшто променети. Уметноста би се сложила со тоа дека филигранството е свивање, виткање и вплетување на тенка метална жица и спојување на деловите меѓусебно во точката  на контакт како и со подлогата(ако е потребна) со залтен или сребрен лот(или лем), боракс и пламен од бренер. Мали зрна од истиот материјал често се ставаат во окотно на спиралита, на спојките или во интервали зависно од дизајнот на парчето. Понежните делови обично се обколени во рамка од подебела и појака жица.     Посебно е важно мајстоски да се залемат деловите на парчето накит без разлика на нивниот број. Брошевите, крстовите, обетките и други лични украси од модерен филигран , генерално се обколени и поделени со појака жица или се вметнувани метални плочки, давајќи му постојаност на полнењето кое инаку не би можело да ја задржи својата форма. Симболиката на накитот е разноврсна. Накитот(најповеќе обетките, прстените и.т.н.) се давани како подарок, како знак на пријателство, љубов, почит и обично е поврзано со некое лично искуство и чувство кои се чуваат како свети.  Затоа, накитот се пренесува и на потомците. Неговата вредност не паѓа. Напротив, таа расте.
Многу е тешко да се класифицира накитот, како и оној изработен во техника филигран.  Најчесто тие можат да се најдат класифицирани во согласност со деловите од телото на кои се носат, како на пр. : накит за на глава, накит за врат,  за раце-нараквици, накит за на облека и.т.н. “


фИЛИГРАН


   . IvanaFiligran.jpg

.IvanaFiligran.jpg

ФИЛИГРАН

Ivana Stojanovska
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.


Датум на раѓање:24 Авг 1984
Професија:graduated artist department graphic
Интереси:jewelery design and craft, silver filigree
Локација: Skopje, Macedonia

 Посети:{moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 86
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 295
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 423
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »