логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Омаж на Танас Луловски
Една од одликите на творештвото на Луловски е карактеристичното и доследно хипереалистично сликарство

 

Педесетината дела на големиот македонски сликар Танас Луловски - Тане, претставени во целиот изложбен простор на Културно-информативниот центар - Скопје се убава можност да се потсетиме на творештвото на овој исклучителен творец. За местото што Танас Луловски - Тане (1940 - 2006) го зазема во историјата на современата македонска уметност не е потребно многу да се говори, бидејќи во повеќе наврати е пишувано за него како еден од нашите највпечатливи творци кој е заслужен за обновата на фигурацијата во современото македонско сликарство.

Делата презентирани на оваа изложба, изложени по подолг период, доминантно се во сопственост на неговото семејство, а неколку се позајмени од приватни колекции и национални установи (Музејот на современата уметност - Скопје и Националната галерија на Македонија). Претставени се по неколку дела од различни периоди на неговото творештво, работени во различни техники (најмногу акрилик и масло на платно) и жанрови, поделени во неколку целини - рани апстрактни дела кои му припаѓаат на доменот на апстрактната лирика; дела во кои се воспева природата и се своевидна зен естетика со неутрален и суптилен колорит; „текстуалните“ белешки од секојдневниот живот; автопортрет; дела со концептуални ставови за уметноста на кои се фокусира на заднината на сликата; повторно предмети од секојдневието и фотореалистични „пејзажи“...

Презентирањето на неговото творештво е комплетирано со една поголема целина од 25 цртежи со молив во боја, изработени во последните дваесеттина години од неговиот живот, и претставува завршница, односно одвоена целина која ја велича чистата и наивна детска игра. Една од одликите на творештвото на големиот Танас Луловски, кое е константно емотивно и интимно, е карактеристичното и доследно хиперреалистично сликарство со истенчен сензибилитет во кое е присутна драма, но и убавина и надеж. Било да се работи за максимално реалистично и вешто пренесен пејзаж, природа (глуварчиња, инсектариум во кој доминираат пеперутки) или предмети (кутии од цигари, догорчиња, рецепти, опомени за тужби...), а со неговите теми се во постојаната врска со неговиот комплексен живот и личност, воедно допира и до социјалниот момент преку презентираните моменти на личните животни премрежиња.

Ценејќи го многу позитивно напорот на КИЦ за оддавање почит на овој, по многу нешта исклучителен автор, можеме да кажеме дека според концептот на изложбата и бројот на делата изложбата сосема соодветствува на насловот - „Омаж“, односно почест. Сепак, во оваа пригода повторно останува да лебди во воздухот едно непријатно чувство дека стручната јавност му остана должна на овој наш уметник, бидејќи досега не е организирана голема ретроспективна изложба на која би се презентирало севкупното творештво на авторот кој зазема мошне значајно место во историјата на македонската ликовна уметност.

Маја Чанкуловска - ДневникВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 73
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 277
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 410
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »