логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Во Даут-пашиниот амам до 10 јануари ќе бидат изложени дела од Мартиноски, Коџоман, Петлески, Ивањицки, Бербер...

 

Дел од вредната уметничка колекција на Стопанска банка АД Скопје, вчера беше презентиран на изложба во Даут пашиниот амам, организирана во рамките на одбележувањето на влезот на Банката во 65-тата година од нејзиното основање.

Во две изложбени простории се претставени 28 дела од реномирани ликовни автори од земјава и странство, а истата публиката ќе може да ја погледне до 10 јануари.

„Значајната колекција е изградена во текот на повеќе години како резултат на бројни реализирани проекти и акции“, посочува Банката, чиј генерален директор и претседател на Управниот одбор Глигор Бишев, на свеченото отворање ја нарече изложбата „обид со јавноста да се подели дел од традицијата и културното богатство“. Колекцијата, рече тој, е израз на долгогодишната поддршка на реномираните македонски автори и израз на општествената одговорност.

На ова прво од ваков вид, претставување на ликовното богатство што го поседуваат големите приватни компании во земјава во просториите на Националната галерија, публиката има ретка можност да види и дела од значајни автори што влијаеле на развојот на македонската ликовна сцена. Изложени се слики на Никола Мартиноски „Вазна со цвеќе“ (1969-70), Вангел Коџоман „Низ реката Црни Дрим“ (1979), на доајенот на македонската ликовна сцена, Трајче Јанчески „Полиптих“ - (2001), слики од Ордан Петлески, Рубенс Корубин, Мустафа Асим, Константин Танчев - Динка, Дијана Томиќ - Радеска, Коле Манев, Зоран Јакимовски, Димитар Димитров - Мичо, Глигор Чемерски, Павле Кузмановски, Васко Ташковски и други, како и дела од странски автори Баиматов Гаират, Бата Вукановиќ, Јанис Киријакидис, Јашар Чапл, Мерсел Бербер, Оља Ивањицки и др.

Стопанска банка во оваа прилика како една од најзначајните свои активности за поддршка на уметноста ги издвои, под нејзино покровителство во минатото одржаните бројни уметнички колонии на кои учествувале некои од најголемите македонски, регионални и светски уметници. „Со таа иницијатива почна да се составува нашата богата колекција која денес содржи разни форми и техники на експресија, почнувајќи од мозаици, витражи и скулптури вградени во зградата во која Банката секојдневно работи, па се до бројните уметнички слики, распоредени низ нејзините простории во Скопје и Македонија “ стои во пригодно изработениот флаер, наменет за посетителите што ќе можат бесплатно да ја видат изложбата до 10 јануари.

 Катерина Богоева - Утрински весник

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 101
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 323
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 436
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »