логоFacebookTwitterYouTubeeMail    
  
Технолошкиот развој овозможи многу бенефиции во однос на квалитетот на современото живеење. Не би можеле да замислиме живот без струја, апарати во домаќинството, телевизија, радио, компјутери, Интернет, но и без комуникација преку мобилната телефонија. Зад нас е времето кога пишувавме разгледници, писма, кога чекавме во редови пред поштенските телефони за да се јавиме дома некаде од светот. Но како и секоја нова технологија така и мобилната не е без ризик. Многуте регистрирани странични ефекти од употребата на овие мали и полезни алатки, а особено влијанието на нивните базни станици врз здравјето на живите организми наложија поопсежни научни студии во оваа насока.
Веќе трета година тече научен проект за влијанието на електромагнетните бранови врз здравјето, во кој се вклучени десетина земји од старата Европа, а кој е финансиран од Брисел. Како учесник на овој меѓународен проект, чувствувам обврска да укажам на некои досегашни откритија битни за здравјето на луѓето, особено за децата.

Документирани се ефектите од влијанието на базните станици врз животните: смалена млечност на кравите, спонтани абортуси и мртвородени животни, хромозомски оштетувања, смалување на популацијата на пчели или птици во нивната околина итн. Од друга страна, постои сигурна евиденција за појава на леукемија, лимфоми или друг вид карциноми кај луѓе што долго живеат во близината на базни станици. Најголем аларм за штетното влијание на мобилните телефони даде епидемиолошката студија на Каролинската болница во Стокхолм, која укажа на појава на тумори во главата на онаа страна на која се допира мобилниот телефон. Следните големи епидемиолошки студии главно од северните (најмногу развиени) земји укажаа дека е огромен процентот на хиперсензитивни реакции од користењето на мобилните телефони. Такви се растројство на сонот, смалување на концентрацијата и вниманието, главоболки, чувство на зуење во главата, нелагодност итн.

Нашиот тим направи едно опсежно истражување за користењето на мобилните телефони кај младите (школски деца и адолесценти) и појавата на вакви хиперсензитивни реакции. Резултатите покажаа дека 96,26 отсто од нашите деца во средните училишта користат мобилен телефон. Најчести апарати што се користат се од фирмите „Сони Ериксон“, „Нокиа“, „Самсунг“ и „Моторола“. Видот на телефонот е важен поради разликите во степенот на зрачењето. Од друга страна, 85 отсто од децата го користеле мобилниот во времетраење над три години. Притоа, над 50 отсто деца го користат телефонот најмалку 10 пати на ден, а должината на користењето е над 10 минути. И кај македонските деца во огромен процент се регистрирани хиперсензитивни реакции поврзани со мобилните телефони како: појава на главоболки, растројство на сонот, црвенило на лицето, смалување на концентрацијата, смалено помнење.
Понатамошните истражувања покажаа дека мобилните телефони емитуваат електромагнетни фреквенции слични како оние што се присутни во нормалното ЕЕГ кај луѓето, при што е можна интерференција, а со тоа сигурни ефекти врз функционирањето на централниот нервен систем. Долгогодишниот ангажман со квантитативно ЕЕГ-мерење кај деца со разни растројства ни дава за право да претпоставиме дека влијанието на мобилните телефони значи промена на нормалната мозочна активност. Заради овие, но и многу други сознанија од студиите посветени на оваа проблематика, Светската здравствена организација постави задача да се испитаат штетните влијанија на мобилните телефони, особено кај младата популација - децата.

Како основни препораки за намалување на ризиците од користењето на мобилните телефони, а кои произлегоа од студиите се следните:

-Изберете телефон со минимални вредности на зрачење (тие се означени во сертификатите за телефонот);
- Телефонот држете го на дистанца од главата (да се користат говорни слушалки, блутут, сетови за глава);
- За долги разговори користете фиксни, а не мобилни телефони;

- Мобилниот телефон носете го во ташна, а не во близина на телото, особено ако сте во движење (во сообраќај). Ова особено важи за машките деца кај кои носењето мобилни во џебовите на панталоните предизвикува смалување на квалитетот на сперматогенезата;

- Кога сте во автомобил, активирајте го спикерот, или користете мобилен телефон со екстерна антена;
- Кога чекате врска, не држете го телефонот близу до главата;

- Не го користете телефонот кога врската е слаба (не во лифт, во тунел и сл.);

- Користете СМС наместо да зборувате;

- Разговорите да ви бидат што пократки (да не зборувате со саати);

- Ако сте користеле телефон подолго време, тогаш треба да имате пауза барем два часа до следното зборување.

Сите овие упатства дискретно потврдуваат дека мобилните телефони не се без ризик по здравјето, меѓутоа индустријата е толку моќна што научниците не се во состојба да ја забранат нивната употреба.
Особено е битно сознанието дека овие ризици стануваат уште поголеми кога корисниците се под стрес, зашто настанува синергизам на влијанието на стресот и влијанието на самите телефони врз функциите на човечките системи/органи, па можноста да се развие психосоматска болест е многу поголема.
Живеењето под стрес (а таков е главно современиот стил на сите вработени) ја мултиплицира штетноста на оваа технолошка алатка.

Фактот што децата се во процес на растење, нивниот череп е потенок, а множењето на ќелиите е многу побрзо отколку кај возрасните, налага сите предострожности да се направат за неколкупати повеќе, кога мобилни телефони користат деца. Заради тоа, пред неколку години во САД се забрани продажба на мобилни телефони со слики на Дизниевите јунаци, со што привлечноста кај децата драстично се намали.

Авторката е универзитетски професор и дипломиран психолог
  
   
Автор: Проф. д-р Нада Поп-Јорданова 

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=11911945178&id=13&prilog=0&setIzdanie=22426

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 984
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 5324
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 727
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

БEСEДА  за угледувањe на мравкитe

БEСEДА за угледувањe на мравкитe

Вoлјата на Твoрeцoт, Кoј нè испратил вo oвoј свeт e да твoримe дoдeка смe вo свeтoт. Самиoт Гoспoд Исус запoвeда: Твoрeтe, стражарeтe! Oн ги фали oниe кoи ги умнoжуваат дадeнитe...

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

Архиепископ Антинојски Пантелејмон: За љубовта

 Ако на пример, ние не ги надминеме границите на секојдневнието, ако не ги надминеме своите слабости, тогаш на кој начин нашата христијанска љубов се разликува од другите? Ако ги љубиме...

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

Митрополит Струмички Наум: Педесетница

При толкувањето на евангелието за жената Самарјанка ви реков: „Водата што Богочовекот Христос ни ја дава, и која имајќи ја никогаш нема да ожедниме, е благодатта на Светиот Дух во...

БEСEДА за близина на Судијата

БEСEДА за близина на Судијата

За eдeн дeн, братe, мoжeш да ја дoбиeш цeлата вeчнoст. И за eдeн дeн, братe, мoжeш да ја изгубиш цeлата вeчнoст. Ти сe дадeни илјада дeнoви на зeмјата да сe...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Жарко Ѓоргиевски: Недела на Светите Отци од Првиот Вселенски Собор

Секој човек, па дури и најнесреќниот, жеден е за животот и постојано бега од смртта. Бог го создал човекот не за да умре и да се претвори во прашина, туку...

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

о.Михаил Трајковски: ВОЗНЕСЕНИЕ ХРИСТОВО - СПАСОВДЕН (02.06.2022)

Колку прекрасна и радосна вест! Ако човекот во темнината на својот морален пад можел да ја наѕре светлината од божественото Сонце, кое се раѓало на Исток, сепак, сенката на сомнежот...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

« »