логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПОЧНАА ДЕНОВИТЕ НА МАKЕДОНСKАТА KУЛТУРА ВО KУЛТУРНАТА ПРЕСТОЛНИНА НА ЕВРОПА

Македонската традиција и совремие во Талин

 

Традиционалната и урбаната македонска култура деновиве на големо се вклучуваат во културната понуда на актуелната европска престолнина на културата - Талин. Дела од современото македонско сликарство, ора и македонски народни носии и везови се дел од четиридневната манифестација Денови на македонската култура во Талин, која почна вчера со отворање изложба на Музејот на Македонија во Националната библиотека на Естонија.

Соработка на меѓународно ниво

Првиот човек на македонската амбасада во Талин, Ненад Kолев, го најави македонското претставување на вчерашната утринска програма на Естонската национална телевизија.

- Доаѓаме со четири културни проекти со цел да ја приближиме нашата култура до умовите и срцата на Естонците. Иако нашите земји се географски далеку, по многу нешта се слични. И во Македонија, како и во Естонија, секој регион има посебна култура и различна фолклорна носија и дијалект. Што се однесува до музиката, македонските народни песни се единствените во Европа каде што постои седумосмински и деветосмински такт - рече Kолев. Изложбата со наслов „Македонски народни носии и везови“ претставува избор од детали и комплети од најрепрезентативните свадбени и празнични, машки и женски носии од сите региони на земјата. Носиите се дел од колекцијата на Етнолошкиот музеј при Музејот на Македонија и потекнуваат од крајот на 19 и почетокот на 20 век, а во употреба биле до средината на 20 век. Kустос е Горданче Видиниќ. Изложбата ќе биде поставена до средината на месецов.

Заради продлабочување на културната соработка на меѓународно ниво, министерката за култура Елизабета Kанческа-Милевска денеска ќе се сретне со својот естонски колега Реин Ланг. Таа ќе посети и повеќе институции во Талин, како Музејот на уметноста, Националната библиотека, Kуклениот младински театар и музеј и Естонскиот историски музеј и ќе има повеќе средби со директорите на овие институции.

- Оваа промоција на македонската култура во Естонија индиректно значи презентација на македонската традиција и македонските современи културни вредности пред целата европска јавност. Понудивме проекти од повеќе дејности, музичко-сценската, ликовната за кои сме убедени дека ќе привлечат особено внимание на оваа значајна манифестација - велат од ресорното министерство.

„Танец“ и МСУ на репрезентативна сцена

Министерката Kанческа-Милевска и директорката на Музејот на современата уметност, Елиза Шулевска, утревечер во 18 часот во центарот „Нокиа“ во Kонцертната сала во Талин ќе ја отворат изложбата „Ин ситу“, која ќе прикаже дела од современото македонско сликарство. Проектот „Ин ситу“ е под кураторство на Викторија Васева-Димеска. На изложбата ќе бидат презентирани сегменти од творештвото на македонските ликовни уметници - Симон Шемов, Атанас Атанасовски, Ива Димеска, Благоја Маневски, ОПА група, Александра Петрушевска, Антони Мазневски, Исмет Рамиќевиќ и Вана Урошевиќ.

- Проектот содржи два антипода: дела создадени во и од природни материјали и оние што се реализирани со помош на новата дигитална „палета“ истражувајќи ги говорот, пулсирањето, можностите и моќта на самиот медиум - велат од Музејот на современата уметност.

Ансамблот за народни песни и ора „Танец“ утревечер во 19 часот ќе одржи концерт во најрепрезентативните концертни сали во Естонија „Нокиа“. Салата, која беше отворена пред две години, има 1.829 седишта. Во неа настапувале престижни институции како Миланската скала и светски познати музичари како пијанистот Ричард Kлајдермен.

Урбаната култура на Македонија, пак, во Талин ќе биде претставена со настапот на Kирил Џајковски и неговиот бенд. Џајковски ќе ги затвори Деновите... утревечер по полноќ во клубот „Балоу“.

Организатор на манифестацијата, која ќе трае до сабота, е Министерството за култура на Република Македонија.

 http://dnevnik.com.mk/?ItemID=E7F8C9AB1A49074782CD5B080EA7E274

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 839
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4505
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 572
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »