логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Нови цркви предвидени на неколку локации во главниот град

Скопските населби Железара, Мичурин и Ченто ќе добијат нови верски храмови за верниците од православната вероисповед. Македонската православна црква ќе гради црковен комплекс во руски стил во населбата Железара што ќе се простира на површина од 4.500 метри квадратни. Верскиот комплекс ќе биде прв од ваков вид во земјава, во негови рамки е предвидено да се издигне црквата „Свето Преображение“, но и дом за старци, детска градинка, амбуланта, хотел, кујна, ресторан, сувенирници, резиденција на скопскиот епископ, дом на руската култура, фонтана и споменик на упокоените Руси во Македонија од 1917 година.

 

* Црква „Свето Преображение“ во населбата Железара

 

 

Како и традиционалните руски цркви, храмот ќе има две позлатени турбиња и камбанарија со девет камбани во висина од 30 метри. МПЦ минатата година ја купи градежната парцела со површина од 6.228 метри квадратни, на која е предвидено на почетокот од 2015 година да почне изградбата на храмот. Од МПЦ деновиве дојдоа и информациите дека ќе се гради нова црква „Свети Василиј“ во населбата Мичурин, општина Аеродром. Камен – темелникот на оваа црква ќе се постави на почетокот од декември, додека финансиските средства ќе бидат обезбедени од МПЦ и од самите верници преку донации.
 

* Црква „Света Лидија Македонска“ во населбата Ченто

 

Покрај идеите за изведба на овие два верски објекти, деновиве во населбата Ченто започна изградбата на црквата „Света Лидија Македонска“, која ќе се подигне со помош на МПЦ, донации од претприемачите и на локалното население. Овој храм ќе се простира на површина од 303 метри квадратни, со помошни простории од 320 метри квадратни. Во рамките на црквата ќе има камбанарија и крст во висина од 25 метри, дворна површина и фонтана.#
Објавено на 24.11.2014 во категорија Вести.

Тагови: Верски, Културни, Образовни, Пензионерски домови, Скопје, Споменици и скулптуриПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »