логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  Dime.sv.Evod.jpg

 Министер за труд и социјална политика Диме Спасов:

„Една од програмите која ја реализира Владата на Република Македонија преку Министерството за труд и социјална политика, а е во насока на подобрување на социјалниот статус на корисниците на социјална парична помош е програмата „Условен паричен надоместок,, којашто е наменет за ученици коишто се на средношколска возраст и се членови на домаќинства кои користат социјална парична помош.

Целта на оваа програма е инвестирање во младите генерации, при што ќе придонесе кон подобрување на условите за напредок и развој на секое дете, како и намалување на предизвиците со кои се соочуваат . Програмата обезбедува дополнителни парични средства кои на учениците од најсиромашните домаќинства ќе им помогнат редовно да одат на училиште, со што ќе се осигура дека овие деца ќе го завршат средното образование и следствено ќе имаат подобра позиција за вкучување на пазарот на труд.

Програмата за Условен паричен надометок започна да се спроведува од почетокот на учебната 2010/2011 година, односно ова е веќе четврта година по ред како истатата се имплементира.

За оваа учебна година очекуваме околу 10.000 ученици да го оставратова право при што за реализација на оваа мерка предвидени се 120 милиони денари.

Вкупниот износ на Условениот паричен надоместок за секој примател
е 12 000 денари на годишно ниво ,при што предвидено да се исплаќа преку четири исплати во текот на годината. Секоја од овие 4 исплати е условена со редовност во училиште која мора да биде најмалку 85% од бројот на реализирани часови за секое училишно тримесечје засебно.


Доколку ученикот го нема остварено овој услов во едно тримесечје, за истото нема да биде исплатен независно колку бил редовен во училиште во останатите тримесечја.

За да се аплицира за Условен паричен надоместок потребно е во меснонадлежниот центар за социјална работа да се поднесе барање и кон барањето да се приложи потврда за редовен ученик од училиштето каде што учи ученикот..
Со цел корисникот на условен паричен надометок да има можност да ги добие сите четири исплати кои се предвидени за една учебна година, барањето мора да го поднесе во меснонаделжниот центар за социјална работа најдоцна до 30-ти
Септември. Доколку апликантот поднесе барање по овој датум ќе има можност да се вклучи во програмата од наредното училишно тримесечје по тримесечјето во кое го поднел барањето. Краен рок за поднесување на барања за условен паричен надометок за едно лице да може воопшто да се вклучи во програмата за тековната учебна година е 31-ви Март, но во тој случај корисникот ќе може да добие само една од предвидените четири исплати.

 Dime.sv.Evod.jpg

Важно е да се напомене дека барањето за остварување на правото на Условен паричен надометок се поднесува на почетокот на секоја учебна година и дека решението за остварување на правото има важност од една година.
Бидејќи од особено значење е средствата коишто се исплаќаат за оваа програма да се искористат за предвидената намена, односно да ги надоместат трошоците за школување на учениците, во текот на првите три години од спроведувањето на програмата, условениот паричен надометок се исплаќаше по четири различни модалитети на исплата со цел да се оцени кој од модалитетите дава најдобар резултат во насока на правилна распределба на средствата.
Оценката на влијанието на програмата која ја правеа реномирани светски експерти покажа дека просечната редовност на часовите на учениците чии семејства се приматели на условен паричен надоместок е над 94% проценти од часовите во текот на учебната година и исто така покажа дека најдобри резултати се постигнати во оние Општини во кои мајката била примател на Условениот паричен надоместок и каде надоместокот се исплаќал во 4 исплати од по 3000 денари. Од почетокот на оваа учебна година ова ќе биде единствениот модалитет по кој ќе се врши исплата на Условениот паричен надоместок. Ги повикувам уште еднаш во име на нивните деца, родителите корисници на социјална парична помош до крајот на месецов да поднесат барање за користење на правото на Условен паричен надометок за да можат да ги искористат сите четирии исплати и на овој начин да си помогнат и себеси и на нивните деца!“


  Друго:
  •  http://www.mtsp.gov.mk/default-mk.asp


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »