логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


Кусо по враќањето на Александра Бошњаковска кај нејзината мајка, социјалните мрежи ги преплавија повици за донации. Синоќа беше огранизирана дури и хуманитарна акција за облека, обувки и училишен прибор за девојчето, со...

slika
Кусо по враќањето на Александра Бошњаковска кај нејзината мајка, социјалните мрежи ги преплавија повици за донации. Синоќа беше огранизирана дури и хуманитарна акција за облека, обувки и училишен прибор за девојчето, со точно наведени броеви.
 

Во повиците за донации стои и жиро сметка која не е на името на мајката или нејзиното семејство, како и туѓи адреси на живеење. Парите од донациите се слеваат на сметката на Александра Гроздановска, која во повикот е именувана како Сандра Ди, а останатата материјална помош оди на адресите на скопски фрими. Оние кои во име на девојчето ги собираат донациите тврдат дека тие се во координација со мајката и дека вчера таа прифатила дел од помошта.

Но, и покрај овие тврдења, мајката на Александра, Taтјана Димитровска, се огради од донациите. Вели добро е ситуирана и не и` се потребни.
 
Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов не сакаше да ги коментира сомнежите за злоупотреба кои ги предизвикаа повиците за донации, но тврди дека случајот е под континуиран надзор.
 
-Ако жената истакнала дека е во лоша материјална состојба, тоа се проверува и ако има потреба ние ќе и`помогнеме... Не би сакал да навлегувам во тоа дали има злоупотреба на детето, бидејќи овој случај беше доста експлоатиран во медиумите и навистина состојбата околу него е комплицирана, не би сакал да навлегувам понатаму, рече Спасов.
 
Минисетрот за здравство Никола Тодоров пак, воопшто не сакаше да го коментира случајот. Не добивме одговор кога и зошто мајката Татјана го прекинала работниот однос и дали таа повторно ќе се врати на работното место.
 
 
Повиците за донации ги разлутија и корисниците на социјалните мрежи. Тие со жестоки коментари го осудија апелот, во него гледајќи обид за злоупотреба на судбината на детето. Прашуваат зошто мајката упорно инстистирала да ја врати Александра, за подоцна да бара материјална помош за да ја издржува. Орпорот кон ваквиот начин на донирање беше очигледен и на синоќешната акција, на која само малкумина одговорија на апелот и донираа за помош на мајката и девојчето.
 
[ Весна Јовановска-Дојчиновска ] 

 http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=30434Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни односи. Религиозниот човек размислува во рамките на првата категорија, а црковниот човек размислува и дејствува во откровението на втората...

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

« »