логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 


07.09.2013 год.


Исламистичките екстремисти од фронтот Ал-нусра од вчера го држат под опсада малото сириско гратче Малула, на 60 км североисточно од Дамаск, во кое живеат околу 2.000 луѓе од разни вероисповеди, главно христијани.Во Малула се наоѓаат некои од најстарите христијански реликвии, а гратчето претставува важно место за аџилак на христијаните зашто е едно од последните места во светот во кое луѓето с` уште збобруваат арамејски, јазикот на кој, како што се верува, зборувал и Исус и на кој се изговорени зборовите од Новиот завет. Малула е симбол на соживотот и толеранцијата меѓу христијанската заедница и сунитските муслимани и на она што Сирија беше пред конфликтот, пишува британски „Телеграф“.

Sirija.hram.sv.Tekla.jpg

- Тие влегоа на главниот плоштад и ја искршија статуата на Богородица, а гратчето го гранатираат од блиските планини. Веќе ги уништуваат вредните икони и ги повикуваат христијаните да прејдат на ислам, зашто во спротивно… Две гранати го погодија и манастирот „Света Текла“ – изјавил еден од преплашените жители на гратчето.

Екстремистите го држат гратчето под опсада, а христијанските цркви се под силен артилериски оган, а храмот на свети Илија бил запален и зградата претрпела значителна материјална штета. Ако наскоро не се преземе нешто, светот во 21 век ќе биде сведок на исчезнувањето на една култура и цивилизација во малото сириско гратче кои траеле преку 1.000 години.

Муслиманското население од гратчето и од околината уште од понеделникот ги предупредило христијаните дека нападот е неизбежен и апелирало да се обидат да се спасат зашто ако им паднат живи в раце, екстремистите нема да имаат никаква милост кон нив, пренесуваат ватикански извори.

Sirija.hram.sv.Tekla.jpg

Sirija.hram.sv.Tekla.jpg

Политичарите на Запад очигледно не се заинтересирани за судбината на христијанската заедница во Малула, на која ~ се заканува уништување, па на тие луѓе им преостана единствено молитвата и надежта дека ќе се случи чудо што ќе ги спаси од геноцид.

Предупредувањата за можниот геноцид врз христијаните и за уништување на ова христијанско катче ги вознемирија и папата Франческо и големиот муфтија од Дамаск, Ахмад Бадредин Хасу, како и останатите верски авторитети, кои денес во Ватикан ќе му се придружат на молитвеното бдеење за спас на Сирија, за спречување на насилствата, но и на најавената воена интервенција во земјата.

Истовремено силите на сирискиот претседател, Башар ал Асад, распоредиле тешка артилерија околу местото Малула каде се воделе борби меѓу бунтовниците и силите на режимот.

Директорот на сириската Опсерваторија за заштита на човековите права, Рами Абдул Рахман, рекол дека околу Малула се распоредени тенкови и оклопни возила.

Трупите на Асад во средата се судрија со припадниците на организацијата Џахбха ал Нусра, која војува на страната на бунтовниците, а е поврзана со терористичката мрежа Ал Каеда.

 

Sirija.hram.sv.Tekla.jpg

  •  Извор: http://denesen.mk/web/2013/09/07/islamistite-napadnaa-gratce-vo-koe-se-zboruva-so-jazikot-na-isus-asad-go-brani-so-tenkovi/
  • http://denesen.mk/web/2013/09/08/izlamistite-zavzedoa-selo-vo-koe-se-govori-jazikot-na-isus/
  • http://www.frontal.rs/index.php?option=btg_novosti&catnovosti=2&idnovost=36665

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »