логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Средба на Претседателот на БАН акад Стефан Воденичаров со акад. Владо Камбовски, претседател на Македонската академија на науките и уметностите

На 20.06.2013 година, во Бугарската академија на науките се одржа средба помеѓу претседателот на БАН акад Стефан Воденичаров и претседателот на Македонската академија на науките и уметностите академик Владо Камбовски.

Шефовите на двете научни институции се договорија за соработка во шест научни насоки. До септември 2013 г. ќе бидат определени бугарските научници што ќе се вклучат во идните заеднички проекти, а на крајот на септември Бугарската академија на науките ќе биде домаќин на заедничка средба на раководителите на сите овие проекти. Претседателите на двете академии ќе преземат конкретни ангажмани и план – програми, со очекуваните резултати од заедничката научна работа.

На средбата акад Стефан Воденичаров и акад Владо Камбовски се договорија архивите на двете академии да бидат отворени за бугарските и за македонските истражувачи.

По идеја на претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Владо Камбовски, во Скопје ќе биде организирана средба на претседателите на академиите на науките од сите Балкански земји. Идејата е да се зајакне соработката меѓу нив и да се предложат механизми за заедничка активност, во сите можни проекти. Во разговорите ќе биде вклучена и темата за толеранцијата, но не само меѓу луѓето, туку и меѓу институциите. Одлуката да се обрне внимание и на темата за толеранцијата дојде откако претседателот на БАН го претстави пред македонскиот колега штотуку излезениот зборник од тркалезната маса „Бугарија - центар на толеранцијата“, која се одржа во Бугарската академија на науките во март, оваа година, и во која учество зедоа познати бугарски научници, истражувачи и поглавари на различни религиозни групи во Бугарија. Претседателот на Македонската академија на науките беше запознат и со Декларацијата за толеранција усвоена во БАН, која беше потпишана од страна на раководителите на сите религиозни групи, во февруари.

Средбата меѓу акад Стефан Воденичаров и акад Владо Камбовски заврши со договор за активно заедничко учество на научниците од двете академии во европските проекти на следниот 7-годишен период 2014 - 2020 год.
 
 Гоце Алексоски МАНУ


Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »