логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Работа од соништата - плата за гледање филмови„Мојата работа се состои од откривање и промовирање добри видеа на нашите страници, како и одржување врска меѓу луѓето кои ги направиле видеата и страниците“, вели Сем Морли

Американците месечно гледаат 38 милијарди видеа, а во повеќето случаи станува збор за Харлем шејк или за мачки.

Но Вимео тврди дека нивната содржина, сепак, е малку поинаква и покреативна. Оваа страница во 2004 година ја основале филмски режисери, кои сакале едноставна платформа за изработка на видеа. Набргу се собрале и другите филмаџии и Вимео по кратко време стекнал репутација на канал со квалитетна содржина. Иако можеби не е голем и популарен како Јутјуб, корисниците на Вимео (120 милиони) се повеќе поврзани. Заедно гледаат долгометражни филмови, ги коментираат и создаваат нови.

Бидејќи бројот на корисници секојдневно е во пораст, тешко е да се одбере најдобро од најдоброто, содржина која ќе им се допадне на сите.

Затоа постои Сем Морли, а неговата задача е цел ден да седи покрај компјутерот и да гледа филмови. Звучи совршено?

„Мојата работа се состои од откривање и промовирање добри видеа на нашите страници, како и одржување врска меѓу луѓето кои ги направиле видеата и страниците“, вели Морли. „Сакам да кажам дека тоа е како да си дегустатор на слатки и многу сум среќен поради тоа“.

Но не е се' така идилично: „Најлошо е што секој ден треба да ја подигнете летвичката повисоко. На страницата дневно се појавуваат илјадници добри идеи, а јас морав од нив да изберам пет најдобри“, се „жали“ Сем Морли.

Сепак, вели дека и самата организациска култура влијае на неговата работа. „Тука сум веќе подолго време и гледав како компанијата порасна од 17 вработени, до стотина, колку што ги има денес. Се дружиме и надвор од работата, кампираме заедно... Само така можеме да останеме нормални“ - завршува Сем Морли, човекот кој ја работи работата од соништата.

Извор: Утрински весникПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…
Септември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Познат научник тврди дека Бог постои

Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле дебатите околу оваа тематика меѓу научниците токму затоа што Каку се смета за еден од најважните научници на 21 век. Тој е еден од креаторите на револуционерната Теорија…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Митрополит Струмички Наум: Свињарски идентитет (27.11.2021)

Зошто не Го примаме Богочовекот Христос? Поради задоволувањето на нашите страсти, кои ни станале поважни од Него. Примерот со луѓето од земјата Гадаринска ни покажува дека ним им беа многу...

 БEСEДА  за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

БEСEДА за тoа какo ангeлитe вoјуваат за правeдницитe

Ангeл Гoспoдoв ќe вoјува за oниe кoи сe бoјат oд Бoга. Тoа сe пoкажалo јаснo мнoгупати, штo e запишанo, и бeзбрoј пати штo нe e запишанo. Архангeлoт Михаил гo oдбранил...

Митрополит Струмички Наум:   Жената Хананејка (16.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Жената Хананејка (16.10.2021)

 Послушанието не е лесен подвиг и не е без искушенија. Затоа, до добивањето на дарот на умно-срдечната молитва тоа е аскетски подвиг, подвиг на кој се принудуваме. Духовниот отец може...

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Митрополит Пимен: ЗА Воскресението, гневот и пандемијата - „ЗБОРНИК НА КАРАНТИНСКИ БЕСЕДИ“

Та Христос не воскресна само во Ерусалим, та Христос не воскресна само во храмовите. Христос воскресна за сите, за секој и секаде. Христос воскреснува во срцето на секој еден од...

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Митрополит Струмички Наум: Сега... сакаш да имаш или да немаш?

Значи, наместо судење и осудување и самооправдување, Христос ни го покажува патот на самоукорување и самоосудување, патот напуштен од речиси сите денес; патот на смирението.Прашање е дали воопшто и можеме...

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Потсетник (06.10.2021)

Денешното апостолско четиво (Гал. 6, 3) ме потсети на малиот број „христијани“, кои поради својата внатрешна душевна расцепеност и меѓусебната поврзаност по таа основа, се однесуваат како отцепени, не само...

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Митрополит Струмички Наум: Двоедна заповед (03.10.2021 08:43)

Да не се лажеме себеси... Оној што ја има љубовта како дар на благодатта на Светиот Дух не може истовремено и да мрази. Нема тука место за обичните човечки чувства,...

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Митрополит Струмички Наум: Љубовта ќе олади (01.10.2021)

Љубовта ќе олади кај тие што ја добиваат како дар Божји во Црквата, а не ја негуваат и не ја развиваат. Љубовта ќе олади кај христијаните, кај православните. Божествена љубов...

 Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Митрополит Стумички Наум: Тајната на личниот крст (29.09.2021)

Често луѓето имаат желба да се на местото на некој друг. Сакаат да ја имаат видливата власт и славата на другиот, сакаат да ги имаат видливите пари и имот на...

« »