логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Официјални извештаи велат дека Гугл е еден од најпосакуваните работодавци, но поранешен работник на таа компанија тврди дека таму ја работел најлошата работа на светот.Интернет порталот  www.buzzefeed.com  објави приказна од еден поранешен работник на Гугл, кој вели дека ги гледал најлошите работи на интернет.

Иако ги поминал сите официјални Гугл тестови пред да се вработи во таа компанија, не добил договор кој му гарантира редовен работен однос. Работел една година и потоа своеволно ја напуштил компанијата.

Наместо една од шарените и весели канцеларии кои ги гледаме на фотографии од Гугл фабриката, овој работник времето го поминувал гледајќи најбизарни и најгрозни работи на интернет. Во својата изјава за наведената веб страна тој тврди дека обичните луѓе немаат ни најмала претстава колку застрашувачки и загрижувачки работи има на интернет страни.Како член на екипата чија задача е да лови содржини од таков вид, работниот ден му се сведувал на гледање бизарни видео снимки, читање на најодвратни текстови, гледање на најчудни облици на порнографија и барање на педофили и извори на детска порнографија. За еден работен ден, кој траел бесконечно, како што вели поранешниот работник - секој ден се подолго и подолго, прегледувал и до 15.000 фотографии и над стотици видео снимки, главно на Google Images, Picasa, Orkut, Google search, Facebook, Twitterи на други сервиси.

Бил опкружен со многу темен свет за кој на никого не смеел да зборува. Прво, Гугл тоа го забранува, а второ, се плашел дека сите ќе го сметаат за манијак или нешто уште полошо. По само неколку недели работа во непријатното опкружување побарал помош од работодавецот, но му било кажано дека за таков вид на работа не даваат ниту емотивна, ниту пак техничка помош и го упатиле на психијатар, кој ќе му го обезбеди државата.

Психијатриска помош прифатил во деветиот месец од работата, бидејќи и од најобични фотографии на родители со деца почнал да конструира приказни за педофилија. Тоа било само почеток, бидејќи со тек на времето гледал многу шокантни работи за кои никогаш не ни помислил дека ќе ги види, а кои го прогонувале по работното време, навечер и во моменти кога сакал да се опушти и да ужива со пријателите.Набрзо по првата сеанса кај психијатар, ја согледал сериозноста на својот проблем. Потоа добил информација дека најверојатно уште два месеца ќе работи за Гугл и дека нема да му биде понудена постојана работа. Не чекајќи тоа да се случи, тој побегнал од познатата компанија, која не му нудела поддршка и помош додека не најде нова работа, како што вели тој.

Како што тврди, по него на ист начин и со исти проблеми, компанијата Гугл ја напуштил и уште еден YouТube стручњак кој имал блиска соработка со Гугл, а потоа и уште еден член на тој несреќен тим. За разлика од другите колеги, тие тројца не добиле можност да зборуваат на јавни состаноци кои Гугл ги одржува повеќе пати во годината, а на кои вработените ги изнесуваат своите ставови и мислења, бараат подобрување на позициите, условите на работа и меѓусебно подбро се запознаваат.

 

Извор: ИДИ ВИДИВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »