логоFacebookTwitterYouTubeeMail


ПАДНА ПРВАТА ПРЕСУДА ЗА KОМЕНТИРАЊЕ ПРЕKУ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Навредите на „Фејсбук“ почнаа да се казнуваат

 

Изречената казна е минимална, но испраќа силна порака до илјадниците корисници дека и интернетот е медиум и не може да се испраќаат заканувачки и навредливи пораки, велат од Основниот суд во Велес

Првите казни за навреди и закани преку социјалната мрежа „Фејсбук“ во Македонија паднаа во Основниот суд во Велес. Kазните се симболични, но според правните експерти, сепак им се дава на знаење на корисниците на овие социјални мрежи дека нивното коментирање, ако е незаконско, нема да помине несанкционирано.

Во првиот случај, осуден е Игор K. за навреда изречена на „Фејсбук“. Тој на 13 јуни 2010 година како член на Организациониот одбор на „Рациновите средби“, незадоволен од текст на новинар, со навредливи зборови се нафрлил врз авторот. Навредите ги прочитале голем број пријатели на новинарот. Токму тие биле повикани како сведоци во судскиот процес, со што било потврдено дека обвинетиот бил тој што ги напишал навредливите коментари, иако во постапката негирал дека е негов профилот. Тврдел дека друг лажно се претставувал со неговите иницијали. За ова тој е казнет со условна казна од 100 евра, ако во следните две години го повтори делото. Правниците што ги консултиравме велат дека процесот, иако едноставен, траел долго, две години, а биле одржани дури 19 рочишта.

Во обид за вештачење и докажување дека Игор K. е авторот на навредливиот коментар, побарана е помош и од администраторите на мрежата „Фејсбук“. Тие пак барале возвратно други детали, потребни за македонската полиција за да докаже дека заканите се изречени од профилот на тужениот.

Преписката заглавила, а судијката Тања Милевска, која ја донесе оваа прва пресуда во Македонија, ја темели врз основа на изјавите на сведоците и нивната потврда за автентичноста на профилот на обвинетиот.

Неодамна во Основниот суд во Велес беше донесена друга пресуда, поради закани изречени на интернет. Велешанецот Тони Ј. е осуден на парична казна за кривичното дело загрозување на сигурноста. Тој на двајца треба да им плати по 25.000 денари. Бил тужен од членови на граѓанското здружение ,,Зелена коалиција“, која се бори против рестартирањето на Топилницата на постојната локација во Велес. Тој им испратил по електронска пошта навреди и закани по нивниот живот. Обвинетиот бил поттикнат од фактот што неговите родители работеле во Топилницата и така обезбедувале егзистенција. При вештачењето од МВР извршено врз компјутерот на велешанецот, било потврдено дека тој ги испратил пораките до тужителите.

- Изречената казна и во двата случаја е скромна и минимална. Но таа испраќа силна порака до илјадниците корисници дека и интернетот во која било форма е медиум и не може да се испраќаат насилнички, заканувачки, навредливи пораки. Ова е пионерски чекор во македонската судска практика, но од некаде сепак мораше да се почне – велат од Основниот суд во Велес.

Владата со проект за заштита на децата од интернет-злоупотреби

Владата одлучи да започне проект за заштита на деца и млади од нелегални содржини, порнографски материјали, закани, злоупотреби и други криминални активности на интернет. Со овој проект ќе се намалат опасностите и штетните влијанија врз децата и ќе се санкционираат прекршителите на законите. Истражувањата покажале дека речиси две третини од содржините на интернет можат да бидат штетни за децата како што се промовирање самоубиство, булимија или анорексија, промовирање на употребата на алкохол, дрога, откривањето лични податоци, сајбер-малтретирање... Само за една година се откриени симнувања на 4.323 разни документи со детска порнографија од над 400 компјутери во Македонија. Со пребарување на зборот тепачка и ќотек се постирани повеќе од 300 видеоклипа по потекло од Македонија. Над 25.000 видеоклипови на интернет се со ксенофобична или националистичка содржина. Повеќе од 300 видеоклипови со содржина за малтретирање се поставени на интернет.

Поради ова, Владата ќе преземе мерки во кои ќе бидат вклучени претставници на целото општество. Носител на целокупната активност ќе биде Министерството за информатичко општество и министерот Иво Ивановски.

Петар Печков- ДНЕВНИКВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…
Октомври 23, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на дијалог. Тематските определби на песните почиваат врз различните емоционални, општествени, политички и интерперсонални набои на авторите; човечкото дистанцирање и поезијата…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Митрополит Струмички Наум: Обрезание во срцето, по Дух (13.01.2022 17:42)

Ако внимателно ја погледнеме оваа молитва, во неа ќе ги препознаеме историските периоди на Стариот и Новиот Завет, како и бесконечниот период на Царството Небесно, кој веќе е и уште...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2022)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

БEСEДА  за Рут

БEСEДА за Рут

И Бoг нарeдил сo Свoјата прoмисла, Рута да излeзe на нивата на бoгатиoт Вoз за да сoбира класјe. А Вoз ја видeл Рута и ја пoбарал за сoпруга кај Нoeмина....

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Различни блаженства (18.12.2021)

Гледаме дека Господ се поистоветува (дури и најмногу) со секој еден страдалник. Затоа, секогаш кога со своето богатство ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат,...

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: За мачеништвото (10.12.2021)

Активирањето на благодатта со чинот на самото Свето Крштение редовно се случувало во првата Црква: кога луѓето се крштевале возрасни и кога пред тоа Крштение имало тригодишна подготовка. За време...

БEСEДА  за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

БEСEДА за цeлта на раздeлувањe на дарoвитe, службата и звањeтo

Затoа Свeтиoт Дух ги раздeлил дарoвитe и направил eдни апoстoли, други прoрoци, трeти благoвeсници, пастири и учитeли, та свeтиитe, oднoснo христијанитe, да сe усoвршат. Какo штo сe пoдeлeни чeста и...

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

Жарко Ѓоргиевски: ЕВАНГЕЛИЕ ЗА ЗЕМНИТЕ ГРИЖИ

  Господ Исус Христос донел со Себе и претставил пред луѓето безбројни и незамисливи богатства небесни и ги поканил сите да земаат без мерка, јавно и слободно, но само под...

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

Митрополит Струмички Наум: Кој се допре до Мене? (04.12.2021)

  На првиот степен од духовниот раст вистинско допирање до Христос е очистувањето на срцето од страстите преку исполнувањето на Неговите заповеди, во рамките на целосрдечното послушание. На вториот степен...

« »