логоFacebookTwitterYouTubeeMailМонаси ќе ја оживуваат духовноста на Плаошник
Обновата на некогашниот Светиклиментов универзитет на Плаошник во Охрид ќе почне летово, на површина од 6.000 квадратни метри, во близина на сегашната црква „Св. Климент и Пантелејмон“. Во рамки на комплексот ќе бидат изградени девет објекти, меѓу кои и Музеј на словенската писменост, Институт за хуманистички науки, библиотека, а тука ќе биде преселен и богословскиот факултет од Скопје, како и познатата Охридска галерија на икони. - Во близина на обновената црква ќе бидат изградени конаци за монашката заедница, која ќе биде формирана тука, со што на оваа почва повторно ќе заживее духовниот живот, а Плаошник ќе ја продолжи мисијата на словенскиот просветител - вели Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, најавувајќи дека комплексот треба да биде готов до крајот на 2010 година. Пред обновата на Плаошник како духовен центар, интензивно ќе продолжат археолошките ископувања на локалитетот, кој важи за една од најплодните археолошки почви кај нас и кој треба да биде доистражен пред почетокот на обновата на Светиклиментовиот универзитет. Артефактите од Плаошник ќе бидат изложени во комплексот и ќе им бидат на располагање на домашните и на странските истражувачи, како и на специјализантите по археологија, антропологија, историја, византологија и средновековие. - Плаошник изобилува со културни слоеви од бронзено време, ранохристијанство, среден век, се до денес. Се што е најдено, од капител, мозаик, па до керамика ќе се конзервира, а посетителите ќе можат да патуваат низ времето - вели Кузман. Според неодамнешните најави на премиерот Никола Груевски, обновата на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник ќе чини околу шест милиони евра. Со обновата на Светиклиментовиот универзитет се прави обид за продолжување на традицијата на Охридската книжевна школа, која активно постоела на преминот од 9 во 10 век. Во манастирот, за седум години Свети Климент исшколувал 3.500 ученици, бројка поради која овој центар се нарекува прв универзитет на Балканот.

Нема првонаградено
решение за комплексот


Конкурсот за идејно решение за возобновување на комплексот на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник во Охрид е продолжен за еден месец бидејќи не е понудено доволно добро решение, соопшти вчера Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство.
Тој вели дека на конкурсот, кој траеше два месеца, се пријавиле десет архитектонски планови. Но, никој од нив не добил прва награда.
Втората награда ја доби португалскиот архитект Жозе Марија Фереира Дијас, единствен конкурент од странство. Третонаграден, пак, е трудот на архитектите Јулијана Богоевска, Катерина Карага и Милена Шундовска, а комисијата решила да откупи уште пет труда.
Претседател на комисијата, која решаваше за конкурсот е академик Крум Томовски, а членови се Благоја Колев, Вера Битракова-Грозданова, Митко Хаџи Пуља, Лазар Шуманов, Христина Станева од Бугарија и митрополитот Тимотеј.

 ВРЕМЕ 29-30.05. 2009

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 27, 2022

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на македонското американско наследство“ и за славење на македонскиот јазик, историја и култура на македонските Американци и нивниот „неверојатен придонес“ за Соединетите…
Декември 28, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

„Анатомија на бумбарот” на Стефан Марковски

Во романот, чие македонско издание е објавено од „Паблишер“, се дефинира енергична и психолошки силна приказна каде се претопуваат елементи на гротеска, хумор и егзистенцијалистичко преиспитување. Во наративот, како што во поговорот пишува Александар…

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународна антологија на шпански јазик

Окт 23, 2021 Литература 877
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Преминот на поетските гласови бара прекугранични и меѓугенерациски средби и точки на…

Познат научник тврди дека Бог постои

Сеп 28, 2021 Наука и Религија 4733
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
Според него, оваа теорија би можела да го докаже постоењето на Бог. Изјавите ги разгориле…

Цитати од Ван Гог што ќе ве инспирираат

Сеп 24, 2021 Ставови 631
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel
„Рибарите знаат дека морето е опасно и бурата е страшна, но во овие опасности тие никогаш…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велика сабота (22.04.2022)

Не можам, смрт, а да не те дочекам со добредојде. Кога и да е тоа. Кога и да ти дозволат. Зашто откако Богочовекот Христос дојде, сѐ од Него е добредојде....

 Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик петок (21.04.2022)

Да внимаваме, некои од Божјите дарови, обично, на самиот почеток не ги препознаваме веднаш како дар – во сите негови димензии, зашто ни се даваат прво како крст. Крстот, пак,...

 Митрополит Струмички Наум:  Велик четврток (20.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Велик четврток (20.04.2022)

Што да напише човек за светата Евхаристија (Литургија), а истовремено да не ја открие и содржината на својот живот? Нема разлика помеѓу Евхаристијата и нашиот живот, или ако има –...

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: За миењето на нозете – вовед во Страсната седмица (17.04.2022)

Изразувањето на слободната волја, во градење на односот со Бог, е суштински поврзана со лојалноста, верноста. Преку слободно насочената волја кон исполнување на заповедите Божји и градење на личносна заедница...

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Прот. Александар Шмеман: Цветници- НЕДЕЛНИ БЕСЕДИ (10)

Во што е смислата на овој настан, кого толку светло, толку радосно, толку победоносно го празнува Црквата во Лазаревата сабота? Како да се спојат тагата, солзите на Христа, и таа...

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Лазарова сабота (15.04.2022)

Одговорот на сите овие можни недоумици е дека, всушност, се случува нов квалитет на личносни односи меѓу нив, и тоа не толку поради Христовата љубов кон нив – Неговата љубов...

„Лазаре, излези надвор“

„Лазаре, излези надвор“

Тие Негови зборови, пред сè, значат дека нема смрт за оние кои веруваат во Христа, зашто Христос подоцна на Марта ѝ вели: „Јас сум воскресението и животот; кој верува во...

 Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Митрополит Струмички Наум: Благовест (06.04.2022)

Сакам да ве потсетам на уште нешто: човекот е создаден бог со самото тоа што на Бог може да му каже „не“. Но, едно е на Бог да Му кажеш...

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Жарко Ѓоргиевски:Недела на свети Јован Лествичник (03.04.2022)

Бог не ги тера со сила луѓето да го земат крстот, но ги повикува доброволно да Го следат Него. Не е лесно да се земе крстот на страдањето, но Он...

« »