логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

КожувчанкаМанастирската црква посветена на светецот Атанасиј и другите објекти од комплексот се во тотално запуштена положба

 

ТЕТОВО - На објектите стари неколку векови во месноста Стар Манастир над тетовското село Лешок, завршија сондажните археолошки истражувања. Проектот и непосредниот надзор беа на Националниот конзерваторски центар, со финансиски средства на Министерството за култура. Сондажите се правени заради планирање наредни зафати за конзервација и реставрација на овој значаен споменик на историјата и културата, кој десетина години се наоѓа на листата на најзагрозени објекти што се под заштита на државата, а ништо конкретно не е преземено.

Комплексот Стар Манастир е на пониските падини на Шар Планина покрај локалниот пат што од Лешок преку Брезно води кон Три води. И манастирската црква посветена на светецот Атанасиј, но и другите објекти што го сочинувале комплексот, се во тотално запуштена положба. Црквата само што не паднала, околината е ископана од дивокопачи, двориштето со објаснати шибле и трње. Најголема штета сепак, е нанесена на какво- таквиот внатрешен дел на црквата, каде од фреските има само траги, а врз нив за време на воениот конфликт во 2001-та, се испишани најразлични текстови и цртани невкусни графити. Повеќе векови овој манастир бил собиралиште на православни верници, а особено за верскиот празник „Св. Атанасиј“. Сега овде не се вршат никакви богослужби. Оваа црква практично и е претходник на онаа во Лешок, неодамна обновена по разрешувањето во 2001-та година.

Стар Манастир се смета за еден од најстарите сакрални објекти за кого први записи се пронајдени од 1326 година. Сегашната црква е градена во периодот од 1321 до 1331 година. Според записите, јеромонахот Јоаникиј, како единствен ктитор, најнапред подигнал манастирска црква со пари што ги обезбедил со продажба на имотот на неговиот татко. Во двориштето потоа изградил ќелии, конаци и други објекти, што условило да постане седиште на Полошката епископија како духовен, управен и културен центар на 14-от век под јурисдикција на Охридската архиепископија. Бил средиште каде се школувале свештеници. Според пронајдени записи, овој комплекс неколку пати бил разурнуван, а најголеми последици имал од наездата на турските башибозуци во 1689 година. Оттогаш забележани се неколку обиди за враќање на стариот сјај - најнапред во 1927 година кога се ископувале земјените наслојки, потоа во 1932 година, кога при истражувањата во црквата бил пронајден мермерен иконостас, како и архиерејски трон и чесна трпеза, изработени од мермер. Понови делимични истражувања се вршени во 1981 година, од кога се' е оставено на забот на времето.

Според Ѓурѓица Лековска, архитект во Националниот конзерваторски центар, поодамна биле направени четири сонди од кои се добиени сознанија за длабочината на темелите на црквата, поплочувањето на околината и во објектот до нивото на подот. Веќе било утврдено дека овој руиниран црковен објект изграден е на претходна црква од шестиот век, која била еднобродна, градена со прекрасен опус на ѕидовите обработени со кршен камен. Тие ѕидови биле нивелирани со црвени тули и дебели слоеви варов малтер, но со очигледна разлика меѓу деловите на објектот од шестиот и 14-от век. „Сега имаме јасни сознанија што ќе ги вградиме во проектот заради извршување натамошни работи на конзервирање и реставрација. За оваа година ни беа одобрени средства за истражни дејствија. Тие веќе завршија. Се надеваме дека са наредната година ќе ни бидат одобрени финансии за да започнеме со изведување на работите за да го зачуваме овој значаен споменик на културата“, појаснува архитектот Ѓурѓица Лековска.

Извор: Утрински весник

Гојко Ефтоски

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Март 09, 2023
Jovana.matevska

Интервју со Јована Матевска Атанасова – писателско име кое полека оди кон врвот на македонската литература

Најпрво сум радосна што ја имав привилегијата да пораснам емотивно. Некои луѓе трошат цел еден животен век без да ја раздвижат душата и да ја пуштат низ ребрата, кои таму се поставени само физички да ја додржуваат, но не и духовно да ја ограничат. Затоа што…
Ноември 29, 2022
1926.Sava.SHumanovich

Конзерваторска приказна за сликата „Турска бања “

Со стручно-научна поддршка на Институтот за историја на уметноста на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград, во рамките на дводневната научна конференција во изминатиот викенд, истакнати експерти од Србија, Хрватска, Северна Македонија и Франција…

„Турска бања“ на Националната галерија изложена во Европска престолнина на културата за 2022, Нови Сад

Сеп 26, 2022 Ликовна уметност 866
TViTer448
„Ваквите претставувања отвораат врати за идни билатерални соработки помеѓу нашите земји.…

ТРКАЛЕЗНА МАСА ЗА ПОДАТОЦИТЕ ЗА Е-ТРГОВИЈАТА ВО НАШАТА ЗЕМЈА

Јул 24, 2022 Друго од култура 1308
TViTer319
Од АЕТМ велат дека со оваа тркалезна маса, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија и…

Конгресот на САД ќе носи резолуција за славење на македонскиот јазик и наследство

Јан 27, 2022 Друго од култура 1564
Во Конгресот на САД е покрената резолуција за прогласување на септември 2022 за „Месец на…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на Светите отци на Првиот Вселенски собор (12.06.2021)

Да разбереш, односно да сфатиш – во духовно православна смисла, го означува просветлувањето на умот – со дарот на умно-срдечната молитва. Оти, какво е тоа сфаќање и разбирање без просветленост...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Митрополит Струмички Наум: Вознесение или превознесување? (01.06.2022)

Ако Он не се жртвуваше на Крстот за нас и наше спасение, и ние не ќе можевме во Големиот Вход од Светата Литургија да се принесеме самите себе и целиот...

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Св. Климент Охридски: Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Поради тоа, браќа, бидејќи нè очекува бесконечна мака, да се потрудиме преку подвиг да ја избегнеме, со милостина да го пречекаме бедниот и да го угостиме, примајќи го туѓинецот, гладниот...

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Отец Гаврил-Беседа за Св.Методиј и Св.Кирил

Тогаш сфатил дека не треба да се врзува за ништо световно, и дека треба да живее единствено за Царството Небесно, односно за Бога. И навистина се оддал на богоугоден живот,...

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Патријарх српски Порфирије: Беседа, Загреб, 21.05.2023 г.

Ми смо створени за вечност. Створени смо да, имајући свако посебан дар, лични, специфичан печат, своју непоновљивост, будемо једно у Господу, будемо једно у Христу, а то јединство се најреалније...

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

БЕСЕДА за силата штo Бoг им ја дал на прoрoчкитe збoрoви

Бoг му дал мoќ и на нарoдoт да гo знаe вистинскиoт пат, и прeку сoвeста, и прeку прoпoвeдта на Бoжјoтo слoвo, та нарoдoт нe трeба слeпo да ги слeди свoитe...

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

Патријарх Порфирије: Сваки човек само је у том избору – да ли је Христов или није Христов

 Нико ни једампут није се ни сетио да Јеванђеље Христово, да вера Његова, да Христос сам треба да буде на првом месту и да разне невоље и искушења која пролазимо...

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

Митрополит Тимотеј: “Изменете се!“

 Спасителот, исто така, кажал: Дојдете кај Мене сите изморени и обременети, Јас ќе ве успокојам (Мт. 11, 28). Различни се бремињата што ги оптоваруваат луѓето, многубројни се, било да се...

« »