логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

 Еден од најинтелигентните луѓе и научници на светот, секогаш имал прекрасни совети и ја пренесувал својата мудрост ширум светот.

Денес речиси да нема некој кој е жив а да не го слушнал името на Алберт Ајнштајн и кој не бил трогнат на овој или оној начин од неговите мудри зборови. Поради интензивната брилијантност и способности, често е повикуван своето мислење да го сподели на разноразни теми, кои се наоѓале во полето на науката и физиката.

Неговото цитати сè уште се релевантни денес како што биле и пред стотина години, а овде се наоѓаат неговите 20 најдобри цитати кои ќе ви помогнат да го ослободите генијот во себе.

„Погледнете длабоко во природата, и тогаш ќе разберете сè подобро.“

„Немојте да станете успешен човек, подобро обидете се да станете човек од вредност.“

„Образованието е она што ни останува откако сме заборавиле на она што сме го научиле во училиште.“

„Не можеме да ги решиме нашите проблеми со исто размислување кое сме го користеле кога сме ги создавале.“

„Животот е како возење со велосипед. За да би останале балансирани, мораме да се движиме.“

„Важна работа е да не престанеме да прашуваме. Љубопитноста има свои причини за постоењето.“

„Човек би требало да го бара она што е, а не она што мисли дека би требало да биде.“

„Држете се што подалеку од негативните луѓе тие имаат проблем за секое решение.“

„Логиката ќе ве води од А до Б. Фантазијата ќе ве носи насекаде.“

„Никогаш немојте да се откажете од она што навистина сакате да го направите. Личноста со големи соништа е помоќна од она оние со сите факти.“

„Слабите луѓе се осветуваат, силните простуваат, интелигентните игнорираат.“

„Бродот е секогаш сигурен на копно, но не е за тоа изграден.“

„Она што е исправно не е секогаш популарно, и она што е популарно не е секогаш исправно.“

TVITer80

„Образованието не е учење факти, тоа е тренирање на умот да размислува.“

„Фантазијата е поважна од знаењето.“

„Стравот од смртта е најнеправедниот од сите, затоа што нема ризик од несреќа за некого кој е мртов.“

„Во средината на потешкотијата лежи прилика.“

„На сите им се обраќам на ист начин, без разлика дали тоа е ѓубре од човек или претседател.“

„Постојат два начини да го живеете својот живот. Еден е да мислите дека ништо не е чудо. Второто е да мислите дека сè е чудо.“

„Благодарен сум на оние кои ми рекле НЕ. Поради нив, тоа го правам сам.“

 

Извор:

 

https://majkatiitatkoti.com/objavi/ajnstajn-sto-podaleku-od-negativnite-lu%c7%b5e-tie-imaat-problem-za-se/

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Јануари 06, 2021
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од нив допринесоа за поголеми промени, и сопствени и друштвени. „Демонот од Дебар Маало” во режија на Слободан Унковски ми ја започна кариерата. Со претставите на Нела…
Јануари 05, 2021
3.angeli.so.truba

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека осветата не спаѓа во подобри избори во вашиот живот. Не сметајте дека ако враќате со иста мера е единствено решение, кога сте донесени до работ на провалијата? Знаете ли какви…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 93
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Македонскиот филм „Дедо и Внук“ на Илија Пиперкоски најдобар на Интернационалниот Филмски фестивал во Париз

Дек 10, 2020 Филм, Театар 313
Ова е шестта награда за првиот долгометражен филм на Пиперкоски, кој претходно ја освои…

Галебот Џонатан Ливингстон- Ричард Бах

Окт 23, 2020 Литература 429
3.angeli.so.truba
После еден месец од враќањето се случува преседан. Еден галеб од Јатото бара да учи да…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: КОПНЕЖ – ДУХОВНО ДА СЕ ПРОГЛЕДА (10.01.2021)

Слепиот верува дека Господ Исус може да го исцели и затоа никој, и покрај забраните, не може да го спречи неговиот молитвен повик кон Него. Тоа е вистинска пројава на...

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

ВИСТИНСКИ БОЖИК - СТАРЕЦ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС (06/01/2021)

Смирената наша молитва од Света Гора е да се подвизуваме сите против нашето самољубие, со цел да дојди во нашите срца, во нашите семејства, во татковината ни и во светот...

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

РОЖДЕСТВО ХРИСТОВО – Архимандрит Георгиј Капсанис

Оваа тајна се извршува во Црквата, зашто ние кои живееме во Црквата стануваме учесници во Божјата предвечност, во вечниот живот, во вистинскиот живот на Пресвета Троица. Се разбира, сѐ уште...

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

Митрополит Струмички Наум: Секој се самооправдува; има ли некој – да се покае? (03.01.2021 16:57)

 Вакво нешто се случува и со нас, посебно кога на некој прекор од нашиот духовен отец, наместо да ја препознаеме нашата слабост, да побараме прошка и да се поправиме, ние...

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: СЕКОЈ САКА ДА Е НЕКОЈ, НИКОЈ НЕ САКА ДА РАСТЕ (02.01.2021)

Не се моја тема толку промените во општеството, колку што се промените во Црквата. И не толку промените во Црквата, колку што е промената барем на еден човек во Црквата.Мислам...

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

БEСEДА за главнoтo прoрoштвo на прoрoкoт Исаија

Тoгаш Исаија прoрeкoл дeка нeпријатeлoт нeма да гo зазeмe Eрусалим. Глeдајќи дeка царoт нe му вeрува, тoј му рeкoл да бара знак, чудo, или oд нeбoтo или oд зeмјата. Нo...

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: Како договорени (27.12.2020)

Така и во нашиот случај, луѓе – странци меѓусебно, со различни гревовни навики и индоктринирани од различни колективни несвесни гревовни шеми, ги гледаме дека восогласено дејствуваат како под команда, кога...

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Митрополит Струмички Наум: За лепрозниот Самарјанин (20.12.2020)

Исто така, и повеќето христијани, на почетокот од духовниот живот, со помош на првата благодат, ја очистуваат енергијата на својот ум, но не успеваат да продолжат по патот на духовниот...

« »