логоFacebookTwitterYouTubeeMailСите ние мислиме дека сакаме да сме среќни. Сепак, многу од нас всушност работат во еден друг правец, смета когнитивниот психолог Даниел Канеман, добитник на Нобеловата награда за економија во 2002 година.

Тој тврди дека среќата и задоволството се различни. Среќата е краткотрајно искуство кое доаѓа спонтано и е минливо. Од друга страна, задоволството е долготрајно чувство, кое се гради повеќе време и се темели на постигнување цели и градење на начинот на живот на кој му се восхитувате. Канеман објаснува дека работењето за остварување на една цел може да ја потцени нашата способност да искусиме некоја друга.

На пример, во истражувањето на Канеман во кое се мери секојдневната среќа - искуствата поради кои луѓето се чувствуваат добро - тој утврдил дека минувањето време со пријателите е многу ефикасно. Сепак, оние кои се фокусирани на долготрајни цели кои резултираат со задоволство, не му даваат приоритет на социјализирањето бидејќи се зафатени со поголемата слика.

Поради таквите избори Кахнемам заклучил дека не сме толку заинтересирани за среќата колку што тврдиме дека сме.

-Сѐ на сѐ, не мислам дека луѓето ја зголемуваат до максимум среќата во таа смисла... ова изгледа не е она што сакаат да го прават луѓето. Тие всушност сакаат да го зголемат до максимум нивното задоволство од самите себе и од своите животи. И тоа води кон сосема различни насоки од зголемувањето до максимум на среќата - вели тој.

Овој нобеловец вели дека задоволството претежно се базира на споредби.

-Задоволството од животот во голем степен е поврзано со социјалните критериуми - постигнувањето на целите, исполнувањето на очекувањата - објаснува тој.

Психологот забележува дека парите имаат значително влијание на задоволството од животот, меѓутоа парите влијаат на среќата само во случај на недостиг од финансии. Сиромаштијата создава страдање, но над одредено ниво на приходи кои ги задоволуваат нашите основни потреби, богатството не ја зголемува среќата.

Со други зборови, ако не сте гладни и ако имате облека, кров над глава и други основни нешта, способни сте да бидете среќни како и најбогатите луѓе на светот. Минливите чувства на среќа, сепак, не го зголемуваат задоволството од животот. Гледајќи наназад, личност која имала многу среќни моменти може да не се чувствува општо задоволно.

Клучното нешто е меморијата. Задоволството е ретроспектива. Среќата се случува во реалното време. Канеман утврдил дека луѓето си кажуваат приказна за своите животи која може да е пријатна или не. Сепак, нашите секојдневни искуства резултираат со позитивни чувства кои можеби нема во секој случај да ја подобрат подолгата приказна. Меморијата е трајна. Чувствата поминуваат. Многу од нашите најсреќни моменти не се зачувани - не сите се фатени со фотоапаратот. И тогаш исчезнуваат.

На пример, земете го одењето на одмор. Според психологот, лице кое знае дека може да оди на патување и да си помине убаво, но дека спомените ќе му бидат избришани и дека нема да може да фотографира, може да избере и да не оди на патувањето. Причината за ова е тоа што ние правиме нешта очекувајќи да создадеме убави спомени на кои ќе можеме подоцна да се навраќаме. Некако сме помалку заинтересирани убаво да си поминеме.Фото: Pixabay

Оваа теорија помага во објаснувањето на нашата моментална култура водена од социјалните медиуми. Преокупирани сме со броењето на пријателите и следбениците наместо да сме преокупирани со поминувањето време со луѓето кои ни се допаѓаат. И на крајот, тоа нѐ прави несреќни.

 

Подготвил: Билјана Арсовска

 

Извор: https://www.fakulteti.mk/news/29122018/daniel-kaneman-povekjeto-lugje-ne-sakaat-da-bidat-srekjni

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Април 07, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Збирка раскази „Фауст го трча плебејскиот круг“ (Faustus Runs the Plebeian Circle)-Стефан Марковски

Збирката раскази по промотивна цена е дистрибуирана и на повеќе книжевни платформи, како Barnes and Noble, Vivlio, Apple Books, Thalia, Kobo, Booktopia, Weltbild, Paagman, Ibs, Indigo и други. На македонски јазик книгата која инкорпорира 6 приказни, како…
Април 04, 2021
Aleksandar.N.sv.Haralampij

Книгата може да им помогне на децата да си го изградат идентитетот

Секоја генерација на деца има свои проблеми и затоа треба авторите да ги следат денешните деца и да знаат што тие сакаат да прочитаат. Авторите од западноевропските земји се многу похрабри и добро е што издавачите прават напори да ги преведат, но им…

Соопштени европските награди за драмски превод за 2021 година, меѓу нив три на македонски јазик

Мар 22, 2021 Литература 132
Aleksandar.N.sv.Martinijan6
Исто така, меѓу најдобрите од два други јазични комитета се најдоа и преводите на две…

Македонскиот поет Игор Крајчев е поет на неделата на престижниот британски магазин “The Poet Magazine”

Мар 22, 2021 Литература 132
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Инаку. ова застапување на македонскиот поет Игор Крајчев во британскиот магазин, доаѓа…

Истражување на Харвард: Кои луѓе се посреќни, оние со повеќе време или оние со повеќе пари?

Мар 22, 2021 Друго од култура 153
Aleksandar.N.sv.Haralampij
Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат најмногу животни исполнувања повеќе…

Беседи

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на света Марија Египетска (17.04.2021)

Христос нѐ потсетува сите дека нашето Царство не е од овој свет и дека во овој живот нѐ очекуваат и страдања. Со оваа вистина треба да сме начисто и да...

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Жарко Ѓоргиевски: Недела на свети Јован Лествичник

Потикнат од голема љубов кон Бога и Христовата наука, уште на 17 годишна возраст Јован го прифатил благиот јарем Христов и се упатил по тесниот пат, по кој одат праведниците...

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

ЗА ПОКАЈАНИЕТО - АРХИМАНДРИТ ГЕОРГИЈ КАПСАНИС

И колку повеќе некој ја чувствува грешноста си, толку и се кае подобро и повеќе. И затоа го гледаме овој голем знак – тајна може да каже некој – во...

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: Недела на свети Јован Лествичник (10.04.2021)

Срцето на овој степен сè уште е заробено од страстите, така што демонот релативно лесно, преку помислите и сетилата, однатре, го наведува човекот на грев. Колку што човекот слободно му...

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

На свети Григориј Палама - Старец Георгиј Капсанис II дел

Црквата го прославува споменот на еден нов светител, светиот Николај Планас, еден прост отец, неписмен но свет, оженет свештеник од некогашна Атина. Свети Николај – по потекло од Наксос –...

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

О.Николај Киранџиќ: НЕДЕЛА НА СВЕТИ ЈОВАН ЛЕСТВИЧНИК

 Болестите, пак, честопати се плод на нашата гревовеност, безаконие и неуреден живот, но честопати тие се и Божја казна за нашите гревови. Затоа, ако сакаме да се ослободиме од болеста,...

Митрополит Струмички Наум:  ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Митрополит Струмички Наум: ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦЕ, спаси нѐ!

Севкупниот Домострој на нашето спасение е дело на нашиот Бог – Света Троица, од Отецот, низ Синот, во Светиот Дух. Овој Домострој е Христоцентричен (исто како и нашиот живот во...

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Викарен Епископ Јаков Стобиски: Тајната на Крстот

Во животот неизбежно ќе страдаме и ќе носиме крст, сакале или не, и ќе бидеме распнати, сакале или не, и ќе умреме на него, сакале или не, но на крстот...

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

Митрополит Струмички Наум: КРСТОПОКЛОНА НЕДЕЛА (03.04.2021)

 Во секое наше лично страдање Го препознаваме првенствено Христос и го надградуваме нашиот личносен однос со Него. Самото страдање е реално, но тоа останува во втор план, затоа што преку...

« »