логоFacebookTwitterYouTubeeMail

“Како да се објасни Бог?“ е текст напишан од малиот Danny Dutton од Калифорнија, кој има само 8 години и оди во трето одделение. Овој текст е неговата домашна задача на тема “Бог“.Тој започнува вака:

 

Една од најважните работи на Бога е создавањето луѓе. Тој постојано создава нови луѓе, за да ги замени оние кои починале, така што на земјата постојано ќе има доволно луѓе да се грижат за овдешните работи. Но, тој не прави возрасни луѓе, туку само бебиња. Мислам дека тоа е така бидејќи тие се помали и полесно се прават. На тој начин,тој не мора да си го троши своето драгоцено време учејќи ги да одат и да зборуваат. Тоа им го остава на татковците и мајките.

Втората важна Божја работа е да слуша молитви. Многу лоши работи се случуваат насекаде, па затоа луѓето се молат да не им се случи нешто страшно, навечер пред спиење. Бог нема време да слуша радио и телевизија, бидејќи тој треба да слуша и гледа се што зборуваме и правиме. Мора да има многу врева во неговите уши, освен ако тој не знае некој посебен начин да ја исклучува. Бидејќи тој знае се, нема потреба да го трошиме неговото време и да бараме нешто од него, што мама и тато рекле дека не можеме да го добиеме.

Атеисти се луѓе кои не веруваат во Бог. Мислам дека во моето маало не постојат такви, или ако постојат не сум ги видел во нашата црква.

Исус е син на Бог. Тој се симнал на земјата за да ги убеди сите оние кои не веруваат во Бог дека грешат. За тоа морал да прави разни чуда, како одење по вода.

Исус бил многу добар и кога го распнале тој сепак им простил. Му рекол на татко му и тој да им прости, бидејќи тие не знаат што прават. Потоа останал на небото да му помага на татко си. Нешто како секретарка, само многу поважно.

Ако не верувате во Бога, ќе бидете многу осамени, бидејќи вашите родители не можат насекаде да одат со вас, како на пример на кампување, но Бог може. Добро е да знаете дека тој е постојано некаде наоколу. И кога сте исплашени од темнината и кога ќе ве фрлат поголемите деца во длабока вода, тој е тука и нема да дозволи да ви се случи нешто лошо.

Но, не трeба само да мислите што Бог може да направи за вас туку и вие за него. Не пропуштајте да одите во црква, само зашто сакате да одите на плажа. Сонцето и онака го нема на нашата плажа до пладне. Одењето во црква го прави Бог среќен.

Јас верувам во Бога и тој е задоволен. Тој ме пушти на земјата и може да ме врати назад во секое време.

 

 

 

 

  • 6-ти август 2016 год.


Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Наука и Култура

Февруари 20, 2021
„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„МАКЕДОНИСИМО“ ЈА ДОЛОВУВА СУШТИНАТА НА МУЗИКАТА – АЛБУМОТ НА ТРПЧЕСКИ СО ОДЛИЧНИ РЕЦЕНЗИИ ВО САД

„Народната музика во неговата родна Македонија е преполна со ритмичка виталност и модална убавина. За Трпчески и многу други Македонци, таа е дел од секојдневниот живот и така е уште од детството. За ‘Македонисимо’, тој групирал песни и танци во шест…
Февруари 09, 2021
3.angeli.so.truba

Прашањето на идентитетот во фокусот на канадските и македонските уметници

Во Чифте амам, во Национална галерија, од 10 до 26 февруари ќе се одржи изложбата FLUX IDENTITY, на која динамичен дијалог на тема идентитет и неговата разновидност водат уметници од Канада и од Македонија. Автор на проектот и куратор е Светлана Младенов од…

ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ

Јан 06, 2021 Ставови 334
ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА ПЕРИЌ – РАНЛИВОСТА Е ХРАБРОСТ
Горда сум на секој проект и позади секој еден стојам непоколебливо. Нормално, некои од…

Кога некој ќе се потруди да те изгуби- ти потруди се да не те најде повеќе

Јан 05, 2021 Ставови 384
3.angeli.so.truba
Исто така секој момент можете да научите и некое друго сценарио и да сфатите, дека…

ПИЈАНМАНОВ: Уметноста е една од последните сили кои можат да го спасат човештвото

Дек 30, 2020 Интервју 370
3.angeli.so.truba
Прогласувањето национални паркови и зелени заштитни зони во југоисточна Македонија е исто…

Беседи

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

† БЕСЕДА ОД МИТР. ТИМОТЕЈ ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ НА СВ. СВЕШТ-МЧ. ХАРАЛАМПИЈ

Ние луѓето живееме помеѓу спротивставеноста на денот и ноќта, помеѓу светлината и темнината. Многу поголеми од тоа се спротивностите помеѓу доброто и злото, помеѓу љубовта и омразата, гревот и добродетелта....

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Јован Пачемски: Недела на митарот и фарисејот (21.02.2021)

Во самиот почеток од прочитаната свангелска приказна, нашиот Спасител Господ Исус ХРИСТОС ни покажува на кого ја наменил оваа парабола. Таа е упатена кон сите оние кои во себе се...

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Митрополит Струмички Наум: Почетната благодат на митарот (20.02.2021 16:58)

Главната карактеристика, која го оформува профилот на луѓе каков што е фарисејот, е користењето на знаењето што останува по доволното чистење на енергијата на умот за судење и осудување на...

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Свети Теофан Затворник: Беседа на Сретение Господово

Каква умилна слика ни претставува Сретението Господово! Старецот Симеон во раце Го држи Младенецот, спроти него – праведниот Јосиф и Пресветата Дева Богородица; во близина – пророчицата Ана, постничка и...

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Закхеј (13.02.2021)

   Колкумина се навистина подготвени да се откажат од своето славољубие, од својата лажна слава; и колкумина се подготвени да изгледаат бедно или да служат за потсмев заради Господ Христос, и...

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Митрополит Струмички Наум: Гноми, т.е. мислење (03.02.2021)

Гноми постои и е поврзана со создадената ипостас, односно со човечката личност. Со овој термин се означува слободната падната волја на создадената ипостас – која, колебајќи се помеѓу доброто и...

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Митрополит Струмички Наум: Дејствување сега и овде (30.01.2021 17:13)

Сѐ нешто чекаме да се случи, па да преземеме некакви конкретни чекори кон подобрување на нашиот духовен живот. На пример, подобри услови за молитва.Или, чекаме работите во нашиот живот да...

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

о. Сашко Николовски: Недела по Богојавление

За денот и часот на второто Христово доаѓање нe се знае, така ни вели Светото писмо, но со сигурност знаеме дека тоа ќе биде кога повторно во светот ќе царува...

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Митрополит Струмички Наум: Светилникот на нашето време (11.01.2021)

Се сеќавам, кога понекогаш ќе ми беше многу тешко и кога ќе отидев кај него на исповед, ќе ме сослушаше и без да ми даде никаков совет, само ќе одмавнеше...

« »