логоFacebookTwitterYouTubeeMail


Патријархот Московски и на цела Русија Кирил смета дека свештенството би требало поактивно да се занимава со мисионерство преку интернет-блогови и друштвени веб-страни.

За време на средбата со свештенството на Тверската епархија, тој со жалење изјави дека „нивото на дискусии на друштвените веб-страни понекогаш делува депресивно“, а дека истовремено токму таму „се формира расположението на луѓето, особено на младите“.

Според мислењето на поглаварот на Руската Црква, секое намесништво во рамките на епархијата би требало да има свој веб-сајт, преку кого ќе пренесува информации за својата работа, ќе води дијалог со властите и ќе дискутира за општествено значајни, а понекогаш и за спорни прашања.

Извор: Интерфакс

Преземено од: МПЦВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1125
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1067
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…