логоFacebookTwitterYouTubeeMail

На 7-ми август, Атинскиот Архиепископ Христодул, кој треба да отпатува за Мајами заради трансплантација на црниот дроб, потпиша договор со министерот за економија на Грција, Георгиос Алогоскуфис, за годинешната државна помош кон Православната Црква во Грција. Точната сума, со која државата ќе ја потпомогне социјалната и културната дејност на Црквата е 30 571 917 евра.Во документот се вели, дека парите се одобрени за “Програмата на Атинската Архиепископија и св.Митрополија на Грчката Црква за реализирање на проекти за придонес кон националниот, социјалниот, економскиот и културниот развој на регионот“. Во програмата е предвидена изградба на конгресни центри, домови за стари лица, опремување на старечки домови, детски домови, училишта. 

Посети: {moshits}Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…
Јануари 29, 2020
3.angeli.so.truba

Живот во служба на Бога и на луѓето

Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат целосно легитимирање на македонското црковно и духовно наследство. Дедо Стефан е ревносен борец за македонскиот јазик што неизмерно го сака и постојано го збогатува. Еве…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1129
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1072
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…