логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

09 јули/22 јули 2017 лето Господово    

Извор:

Претседателот на Синодалниот оддел на РПЦ за односи со државата и медиумите, В. Р. Легојда, повика кон умереност во интернет споровите што се водат на различни општествени и религиозни теми.

„Во Лествицата на Преп. Јован Лествичник се вели: ’На судот кога ќе го напуштиме овој живот ќе бидеме обвинети не за тоа што не сме богословствувале и што не сме правеле чудеса, туку за тоа што не сме плачеле за своите гревови‘“, напомна В. Р. Легојда.

„Во безбројните интернет спорови, човекот е бескрајно далеку од плачот за своите гревови. Таму има сѐ освен тоа. Човек којшто плаче за своите гревови не се интересира за раската во окото на ближниот, туку се обидува да ја извлече гредата од своето“, додаде тој, повикувајќи ги учесниците во интернет споровите да ги вложат сите свои сили за воспоставување на Христовата љубов во светот, а не да го излеваат својот „праведен гнев“ врз противниците.

„Јас бев принуден да учествувам во неколку интернет дискусии и сфаќам дека понекогаш трошам на нив повеќе сила отколку на молитвата. Се плашам дека не сум единствениот“, додаде претседателот на Одделот.

„Некои луѓе, сосема искрено сметаат дека нивното служење се сведува единствено на овие интернет спорови. Така тие ја бранат светоста на светите – иако прашање е колку светите имаат потреба од такво нешто, или, пак, се застапуваат за слободата на уметникот којашто во последно време,поради некоја си причина, станал ’света крава‘“, истакна тој.

Според зборовите на претставникот на Црквата, приговор на таквото однесување е една фраза на Свети Серафим Саровски: „Стекни смирение и тогаш илјадници души околу тебе ќе се спасат“.

„Стремежот сите да ги поучуваме, спасуваме, разобличуваме се раѓа, гледаме, од надежта дека за тоа ќе ни биде дарувано смирение. Но Евангелието ни предлага друг рецепт: ’Извади ја прво гредата од твоето око, па тогаш ќе видиш како да ја извадиш раската од окото на твојот брат‘“ (Матеј, 7,5), заклучи В. Р. Легојда.

Извор: Бигорски манастир

 

 

 

В.Р. Легойда: В безграничных сетевых «баталиях» человек бесконечно далек от плача о своих грехах

Москва, 11 июля 2017 г.

 

Выступая в эфире программы «Светлый вечер» на радио «Вера» председатель Синодального отдела по взаимоотношениям Церкви с обществом и СМИ В.Р. Легойда призвал к сдержанности в сетевых спорах, которые разворачиваются по различным вопросам общественной и религиозной жизни.

«В одном из классических духовных трудов — "Лествице" преподобного Иоанна Лествичника, сказано: "при исходе нашем от жизни будем обвинены не за то, что не богословствовали и не творили чудес, а за то, что не плакали о грехах своих"», — напомнил В.Р. Легойда.

«В безграничных сетевых "баталиях" человек бесконечно далек от плача о своих грехах. Там есть все, кроме этого. Человек, плачущий о своих грехах, не занимается проблемами соринки, сучка или ветки в глазу ближнего, он пытается вытянуть свое бревно», — добавил он, призвав участников сетевых дискуссий тратить все силы на установление в мире Христовой любви, а не изливать «праведный гнев» на своих оппонентов.

«Я вынужден участвовать в некоторых интернет-дискуссиях, и я понимаю, что порой трачу на них больше сил, чем на молитву. Боюсь, я не один такой», — отметил председатель Отдела по взаимоотношениям Церкви с обществом и СМИ.

«Некоторые люди совершенно искренне считают, что их служение заключается именно в сетевой "борьбе". Так они отстаивают святость святых, — хотя большой вопрос, насколько святые в этом нуждаются, — или свободу художника, которая в последнее время тоже почему-то стала "священной коровой"», — подчеркнул он.

По словам представителя Церкви, приговором такому поведению является фраза преподобного Серафима Саровского: «стяжи дух мирен, и тогда тысячи душ спасутся около тебя».

«Стремление всех поучать, спасать, обличать рождается, видимо, в надежде, что за это будет дарован "дух мирен". Но Евангелие предлагает нам другой рецепт: "вынь прежде бревно из твоего глаза и тогда увидишь, как вынуть сучок из глаза брата твоего" (Мф. 7:5)», — заключил В.Р. Легойда.

11 июля 2017 г.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…