логоFacebookTwitterYouTubeeMail

244091.b.jpg

Се упокои игуменот на Атонскиот манастир Св. Пантелејмон

05 август 2016 лето Господово

На 4 август 2016 година, денот кога се празнува Почаевската икона на Божјата Мајка, во својата 101 година од животот се претстави пред Господа игуменот на Рускиот Атонски манастир Св. Пантелејмон, схиархимандрит Еремиј (Алехин).

Игуменот се упокои во 14 часот по атонско време, со бистар ум, спокојно и без болки. Веднаш по упокојувањето беше отслужена заедничка Панихида во присуство на целото братство и  започна постојано читање на Евангелие, кое продолжи без прекин до самиот погреб.

Погребот е предвиден за денес, по завршувањето на Заупокоената Божествена Литургија.

Во овој наш суетен век, подвигот на служење на о. Еремиј е еден редок, но светол пример на духовното старчество, наследено преку духовното преемство од Св. Новомаченици, исповедници на верата и старци на минатиот век, од кои баќушката го прими живиот опит и традицијата на атонското подвижништво и внатрешното делување.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…