логоFacebookTwitterYouTubeeMail

  239813.b.jpg

20 јуни 2016 лето Господово

Во огнот на битките за северната престолнина на Сирија,Сиро-јаковитските христијани на Алепо ги снабдуваат со прехранбени продукти сиромашните муслимански семејства од овој град. Секојдневно Сиро-јаковитската епархија на Алепо му испраќа на најзагрозените муслимани- земјаци од населбата Сулејманија, утрински и вечерен оброк (бидејќи во тек е Рамадан). Со иницијатива за пружање помош на своите соседи муслимани, истапи Алепската епархија на Сиро-јаковитската црква. Иницијаторите сметаат дека тоа е едноставно гест на солидарност кон граѓаните со друга вероисповест, со надеж дека кога во Сирија ќе прекине вооружениот судир, ќе се врати и атмосферата на мирно сожителство со муслиманското мнозинство, што беше карактеристично за земјата пред војната.

Всушност, многу сиромашни муслимани добија привремено засолниште во црковните заедници, откако беа разурнати нивните домови.

Претстојател на оваа епархија беше Митрополитот Григориј Јован Ибрахим, кој пред повеќе од 3 години беше грабнат од терористите заедно својот православен собрат Митрополит Павле Јазиги. За судбината на двајцата ерарси до ден - денес не се знае ништо.

Извор: Православие.ру

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…