логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

  Рускиот Патријарх Кирил и Претседателот на РФ В. Путин пристигнаа на Света Гора

15 / 28 мај 2016 лето Господово

На 27 мај, Патријархот Московски и на цела Русија Кирил пристигна на Света Гора, во придружба на делегација во чијшто состав влегуваат 96 луѓе. Патријархот има за цел да присуствува на торжествата во светогорскиот Свети-Пантелејмонов манастир, по повод 1000 – годишнината од присуството на руското монаштво на Атон.

237720.p.jpg

Најпрвин, Претстојателот на Руската Православна Црква пристигна во Кареја, каде што беше торжествено пречекан од страна на Протоепистатот на Света Гора, Старец Павел Лавриот, како и од претставниците на сите Атонски манастири, мноштво монаси и поклоници. Со големи почести, а само еден ден подоцна, во Кареја беше пречекан и Претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. 

Во своето поздравно слово кон Патријархот, Старецот Павел рече: „Свештениот Кинот на Света Гора со огромна радост го поздравува Претстојателот на Руската Православна Црква“. Потоа, Протоепистатот подробно му ја произнесе многувековната историја на атонското монаштво и неговиот огромен придонес за Православната Црква.

237822.p.jpg

Во својот одговор, Светејшиот Патријарх Кирил ја истакна улогата на Света Гора во формирањето и негувањето на исихастичката традиција во руските манастири, и нејзиниот непресушен извор на духовна поддршка за руските монаси. Тој исто така нагласи, дека празнувањето на илјадалетието од присуството на руското монаштво на Атон, има за цел на многу луѓе да им претстави, макар и најмал дел, од онаа светлина која произлегува од Света Гора, и да ги направи причесници на идеалите за очистување и пожртвуваност, што е всушност извор на вдахновение за сите атонски монаси. 

Претседателот, пак, Владимир Путин ги поздрави атонските монаси, истакнувајќи го големиот благослов од поклонението на светогорските светињи. Митрополитот Апостол, претставник на Константинополска Патријаршија, во своето обраќање до Путин рече: „Со славословие и благодарење кон Бога го пресретнуваме вашето поклоничко патување во Монашката Република. Ве примаме не како странец, туку како свој“.

Извор: АгионОрос; Православие.ру

Преземено од :Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4481
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4265
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3749
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…