логоFacebookTwitterYouTubeeMail

- Немаме право да ги избегнуваме местата каде што се собираат нашите верници. Денес, најактивниот дел од нашата паства се наоѓа на социјалните мрежи – со овие зборови Неговата Светост, Патријархот Московски и на цела Русија г.г. Кирил се обратил на заседанието на Врховниот црковен совет на Руската Црква во Москва.


Според патријархот, животот на современиот човек во голем дел е насочен на социјалните мрежи, „и за многумина тие се единствениот, иако нецелосно доверлив и длабок извор на информации.“

- Доколку не сме задоволни со рекациите на нашите верни на определени настани, особено на настаните од црковниот живот, тогаш се поставува прашањето што сме направиле за да се избегне ваквата реакција, колку сме биле активни во објаснувањето на црковниот став, во дискутирањето на актуелните проблеми – појаснил тој.Патријархот Кирил потенцирал дека Црквата е чувар на евангелските вредности, и дека нејзината задача е да им ги објасни овие вредности на своите современици на разбирлив јазик. Не заборавил ниту да предупреди на опасноста од виртуелизација на човечкиот живот, особено кога виртуелниот свет го заменува реалниот: „Таинството на спасението се одвива во реалниот живот. Ако не сакаме виртуелната реалност да стане атеистички феномен, мора сериозно да се запрашаме што Црквата може да стори за да биде ефективно поприсутна во виртуелниот свет, пренесувајќи им ја на младите својата порака.“

Извор: Интерфакс

Преземено од: КОЕПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2972
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2807
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…