логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Патријарх Кирил: Самопознанието – една од најважните цели на Великиот пост

23 февруари 2015 лето Господово

„Самопознанието е една од најважните цели на Великиот пост“,198056.p.jpg истакна Светејшиот Патријарх Кирил во своето слово во понеделникот од првата седмица на Великиот пост.

„Многу е тешко да се познаеш самиот себе, зашто во секој миг од нашиот живот ние сме различни. На таа различност влијаат надворешните услови, а исто така и ѓаволските искушенија. И тоа што до вчера ни се чинело невозможно и неприфатливо, денес го извршуваме со леснотија. И напротив – секој следен ден ни помага да разбереме многу нешта, да погледнеме во самите себе и да се покаеме за своите гревови.

Ете зошто, покрај самопознание, за време на Великиот Пост потребна е и самоконтрола. Ние вообичаено многу малку се контролираме самите себе. Не само зборовите и постапките, но дури и своите мисли не ги контролираме. Ако Великиот пост не нѐ приведува кон оваа навика – да ги контролираме своите мисли, тоа значи дека постот ни бил залуден.

Но и самоконтролата не е доволна. Сето тоа служи за да се воспитуваме самите себе. Според тоа, самовоспитанието неминовно треба да му биде сопатник на посното поприште.

Со постигнувањето на овие три цели се создава многу корисен и позитивен ефект од постот врз човечката душа“ – истакна Патријархот.
Извор: Православие.ру

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2973
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2807
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…