логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 


Епархиите на Донецк и Горловскиј прогласија строг пост
41.jpg

03 јуни 2014

Верниците се повикани да ги засилат нивните молитви за мир и за запирање на41.jpg воениот судир. Според една древна црковна традиција верните во Донецк ќе постат строго и ќе се молат за мир во Украина.

Митрополитот Иларион на Донецк и Мариупол, потсетувајќи се на црковната традиција за засилен пост и молитва во бурни времиња, благослови оваа следна недела да биде прогласена за строг пост. Ова го изјави прес службата на Донецката епархија. Неговото преосвештенство особено благослови:

-Да се објави на епископатот, клирот, монаштвото и на сите верници на Донецката епархија апелот на Неговото преосвештенство за прекин на насилството во Донецкиот регион;

-Од понеделник 02 јуни до сабота 07 јуни, пред празникот на Света Троица (Педесетница), да се пости строго и да се моли засилено за мир и прекин на воениот судир.
Оваа добра иницијатива доби одзив и во епархијата на Горловскиј, бидејќи неговиот град Славјанск е мета на напад веќе еден и пол месец. Архиепископот Митрофан на Горлиска и Славјанск исто така ги замоли свештенството и парохјаните на оваа епархија, кој има сила и волја да пости и да ги засили своите молитви за мир на украинската територија.

Извор: the orthodox church info  

Преземено од: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…