логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 Три православни жени вклучени во добротоворна и хуманитарна дејност во Сирија посведочиле чудо при нивното движење по небезбедните улици на Дамаск, пренесува информативниот сириски портал „Линга“.

Според информациите од порталот, трите Сиријки, како и секој ден, брзале кон локалната болница, за да однесат помош за пациентите кои се хоспитализирани таму. Одеднаш нивниот автомобил се нашол на мета на рафален истрел. Притоа метците кои биле наменети за хуманитарките, на чудесен начин се одбиле од металната конструкција на автомобилот. Вештачењето кое следело подоцна исто така покажало дека куршумот кој бил примен во моторот од автомобилот на необјаснив начин не предизвикал експлозија која би имала трагични последици по животот на патниците.


Дамаск
Дамаск

Најстарата членка на хуманитарната група, Сабина, коментирајќи го инцидентот, истакна: „Се упативме кон болницата што се наоѓа во еден исклучително опасен кварт, кварт што одамна го бие лош глас меѓу локалното население. Нè наговараа да не одиме таму, но ние не можевме да не ги посетиме нашите браќа во болницата; патем, одлучивме да провериме дали има нови жртви по улиците во тој кварт… И, надевајќи се на Христа, тргнавме на пат – и верата нè спаси. Самиот Бог ја промени патеката на тој куршум“.

Инаку, сириското православно население, координирано од Сабина, заедно со целата Антиохиска православна црква веќе неколку години помага во лечењето и рехабилитацијата на жртвите од сирискиот вооружен конфликт.

Извор: Pravoslavie.ru

Преземено од:  http://koe.mk/novo-cudo-vo-damask/

28.03.2014 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…