логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

 Есхумирање на моштите на преподобниот Старец Гавриил (Ургебадзе) (25.02.2014 10:17)На 22 февруари 2014 год. во женскиот манастир Самтавро (Мцхет, Грузија) беше извршено есхумирање на моштите на добропознатиот за целиот православен свет преподобниот Старец, исповедник и чудотворец Гавриил (Ургебадзе). За молитвено застапништво, на гробот на Старецот дојдоа да се поклонат околу 700 илјади луѓе, меѓу кои имаше болни, изнемоштени и деца. Така се исполни пророштвото на преподобниот Гавриил дека кај него ќе дојде половина Грузија. Беа есхумирани и моштите на неговите духовни отци – преподобните бетанијски светители Георгиј и Јован. Есхумираните мошти на Старец Гавриил со литија беа пренесени во соборниот храм во Мцхет, а потоа тие ќе бидат однесени во соборниот храм Пресвета Троица во Тбилиси.

 

 

 Извор: Православие.ру

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4265
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4075
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3525
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…