логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Исламските подржувачи на соборениот претседател на Египет, Мохамед Морси започнаа со подметнување на пожари и напади на цркви во Египет. Според информациите кои се пласираат, само во последните 24 часа се запалени дури 45 цркви.


Инцидентите за палење на цркви и напади врз христијански институции, се шират преку информации на социјалните мрежи од коптски лидери и организации кои одблиску ја следат појавата на анти-христијанското насилство.

Ова е списокот на 45-те запалени цркви во последните 24 часа од страна на Муслиманското братство

Alexandria


Father Maximus Church
Arish

St George Church | Burned | Source
Assiut

Good Shepherds Monastery |  Nuns attacked
Angel Michael Church | Surrounded
St George Coptic Orthodox Church | Photo, Photo, Photo,YouTube

Al-Eslah Church| Burned | Source
Adventist Church | Pastor and his wife kidnapped | Photo
St Therese Church | Photo
Apostles Church | Burning | Source
Holy Revival Church | Burning | Source
Beni Suef

The Nuns School | Photo
St George Church | al-Wasta
Cairo

St Fatima Basilica | Heliopolis | Attempted Attack
Fayoum (Five churches)
St Mary Church | El Nazlah | Gallery
St Damiana Church | Robbed and burned
Amir Tawadros (St Theodore) Church
Evangelical Church | al-Zorby Village | Looting and destruction
Church of Joseph | Burned | Source
Franciscan School | Burned | Source
Gharbiya

Diocese of St Paul | Burned | Source
Giza

Father Antonios
Atfeeh Bishopric
Minya (Around twelve churches)
Church of the Virgin Mary and Father Abram | Delga, Deir Mawas | Source
St Mina Church | Abu Hilal Kebly, Beni Hilal | Source, photo
Baptist Church | Beni Mazar | Source
Deir Mawas Bishopric
Delga Church | Attacked (Previously attacked with fire)
The Jesuit Fathers Church | Abu Hilal district
St Mark Church | Abu Hilal district
St Joseph Nunnery | Photo, photo
Amir Tadros Church | Photo, photo, photo, album
Evangelical Church | Photo
Anba Moussa al-Aswad Church
Apostles Church | Source
Qena

St Mary’s Church | Attempted Burning
Sohag

St George Church |Photo album, photo, photo, video, source, source
St Damiana | Attacked and burned | Source
Virgin Mary | Attacked and burned | Source
St Mark Church & Community Center
Anba Abram Church | Destroyed and burned | Source
Suez

St Saviours Anglican Church | Source
Franciscan Church and School | Street 23 | Burned |Photo, photo, source/photos, photos
Holy Shepherd Monastery and Hospital | Photo
Good Shepherd Church (molotov cocktail thrown)- Relationship with Holy Shepherd Monastery unknown.
Greek Orthodox Church | Photo, Photo

 

Извор: http://kurir.mk/svet/vesti/126800-Teror-Spisok-na-45-zapaleni-crkvi-poslednive-24-casaПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…