логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

 Заедничка Декларација за киднапираните митрополити и за прогонот на Христијаните
16. 05. 2013

images.jpg

Според репортажата на Ромфеа, денес претставниците на сите вероисповеди во Република Конго издадоа заедничка Декларација во врска со киднапирањето на двајцата архиереи во Алепо, како и so прогонот врз христијаните во Сирија.

Според Декларацијата, претставниците на сите вероисповеди во Република Конго се длабоко огорчени поради слепото насилство што се врши врз христијаните и нивните места за богослужба. Исто така, во оваа Декларација се изразува жалење поради злонамерното уништување на црквите и на другите богослужбени места на христијаните во Сирија.

Осврнувајќи се на киднапирањето на двајцата архиереи, претставниците наведуваат дека целосно се осудува процесот на затворање христијани без судење, како и насилното одземање на нивните животи.

Се додава дека досега се погубени многу верници, христијани, свештеници и епископи, а голем дел се држат во заложништво, како што е случајот со митрополитот на градот Алепо Павле од православната Антиохиска патријаршија и сиројаковитскиот епископ г. Јован.

На крајот од Декларацијата, меѓу другото, се наведува: „Пред оваа грозна и неприфатлива листа, во свет кој стреми кон почитување на правата на човекот, неодложно ја повикуваме меѓународната заедница, сите началства кои имаат удел во власта, како и секој човек со добра волја, да земат учество во ослободувањето на верните христијани, свештеници и епископи кои се држени во заложништво, да се погрижат околу заштитата на  невините жртви на прогонствата и нивните места за богослужение и итно да се заложат за повторно востановување на мирот во земјата.

Потписите на претставниците:

dilosi_copy.jpg

Извор: Ромфеа

Преземено од : Бигорски манастир

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3108
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2943
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…