логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

Sv.Pajsij.Svetogorec.priroda
·
,, Станавме монаси за да го дадеме духовното без да го добиеме материјалното.
Треба да бидеме ослободени од световните работи за да се грижиме за духовните работи.
Заради љубовта кон Христа, побегнавме во планините за самите да се ослободиме од ропството на страстите и да ги ослободиме другите од него.
Наша задача е луѓето да добијат помош и духовно да се преродат од нашите молитви и нашиот пример.
Напуштајќи го светот и влегувајќи во манастир, човекот станува „татко“ или „мајка“, односно духовен отец или духовна мајка.
 Кога една девојка станува монахиња, таа е понижена за Христос, станува Негова невеста, духовна мајка и помага во духовната преродба на луѓето.
Таа со својата молитва придонесува, на пример, да се создаваат силни христијански семејства.
Но, освен молитвата, има случаи кога на луѓето им е потребна човечка помош. Секоја вистинска монахиња, покрај тоа што се моли за светот, помага и со начинот на однесување, начинот на кој таа се однесува кон разни проблеми, неколкуте зборови што ќе ги каже во архондарикот на некој поклоник, за да може тој да го сфати најдлабокото значење на живот.
Но, се разбира, ако и самата монахиња бара заедница со световни луѓе, тогаш тоа не е апсолутно никакво добро, бидејќи световните испакнатини се судираат со духовните закони, а тоа нас монасите не води до маки.
Обидете се, колку што е можно, да бидете невидливи за другите.
Некои монаси имаат намера да присуствуваат на славските празници, да се посетуваат меѓусебно и да стекнуваат духовни пријатели. И еве, јас принуден да одам некаде за духовни работи, се чувствувам како да одам на мачеништво, тоа го сметам за губење време. Ги споредувам овие два факти и душата ме боли. "


Свети Пајсиј Светогорец

 Maj 2022 лето Господово

фб Велико Православно СловоПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…