логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 3.angeli.so.truba

Ако имате проблеми ... Одете на Литургија !

Еден човек, кој имаше многу проблеми, отиде кај свети Пајсиј Светогорец и му рече:
- Татко, имам вакви и такви проблеми, кажи ми што да правам?
Старецот го праша:
- Дали одиш на света Литургија?
- Јас не одам.
„Значи, ќе одиш секоја недела“.
- Добро, и што ќе ми кажеш за мојот проблем?
Тој сакаше да ја смени темата.
„Ќе го сториш тоа што ти го кажав и ќе видиш. Ќе одиш на света Литургија.
„Да, но ги имам проблемите за кои ти реков!
„Направи го тоа и ќе видиш!
Малку вознемирен ја напушти Света Гора, велејќи си : „Долго патував, за на крајот старецот Паисиј ми каже нешто што знам. Оди во црква! И што е ова? Требаше ли стариот Паисиј да ми кажеше? Но,ќе  направам како што ми рече" .

Тој почна да оди во црква и постепено се решаваа проблемите на неговото семејство и работата. Ова го изненади. По една и пол година виде дека многу работи му се променија и затоа повторно отиде на Света Гора, и тогаш старецот Паисиј го праша:

„Дали одиш во црква, како што ти реков?

„Одам, татко, и сето тоа е решено. И сакам да ми кажеш како се случи ова нешто?
Старецот му рече:

- Дете, кога одиш во црква, се помируваш со Бога и кога ќе го направиш тоа, зарем не разбираш дека Тој ќе ти ги даде сите благослови на Авраам? Пред да дојдеш кај мене, немаше добар однос со Бога и му се спротивставуваше, беше далеку од Него. Јас ти го кажав коренот на нештата - ако се смириш со Бога, сè друго, едно по едно, ќе се реши. Така работите беа решени.
Нашето спасение е едноставно, тоа е со нас, со нашиот дом, Црквата е со нас, не треба да патуваме.

Св. Паисиј Светогорец

 3.angeli.so.truba

💒➕💒 Еден ден дојде една   побожна жена и ме праша:

"Што да правам, татко? Јас сум неписмена и не знам молитви. Дали ќе се спасам без молитви?"

Јас и реков: "Зар воопшто не се молиш?

" Таа: „Да, се молам!“

Прашувам: „Па, како се молиш?“ И таа ми рече: "

Еве како се молам: кога ја бришам куќата, се молам на Бога: Боже, исчисти ја нечистотијата од мојата душа, како ја чистам оваа нечистотија од куќата и нека ти се допаѓа, како што сакам чиста куќа. И кога ја перам постелнината, исто така велам: Господи, измиј го злото од мојата душа, за да бидам чист колку што е чиста оваа постелнина. И така велам во сè, што и да правам. Дали е добро да го сторам тоа? "

Јас велам: "Жeивеј вака цел живот!" Ова  нека ти е постојаната молитва на умот. Секогаш, во сите околности, кога правиш нешто, чуствувај го присуството на Бога - и изврши ја својата работа, затоа што  ти можеш да го направиш тоа.➕


Преподобен Паисиј Светогорец.

 

 Избор од фб профил на

Snezana Todorova

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1366
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1641
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1495
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…