логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

Манастир Констамонит

 Отец Пахомиј, кој беше гостоприемник во светогорскиот манастир Констамонит (манастир посветен на св. првомаченик Стефан) цели дваесет години, ни кажуваше дека после првите пет години од неговото послушание бил изморен од примање гости, и го замолил старец Филарет да му благослови некое друго послушание. Но, старецот му рекол:

– Ако напредуваш во смирението, чедо, ќе угостиш ангели.

И му посочил една чудесна случка од неговиот живот која никој не можел да ја објасни. Имено, и старец Филарет во младоста бил гостоприменик. Еден ден, се наоѓал во трпезаријата, и сите врати биле заклучени. Тој ја подготвувал трпезата, кога наеднаш, видел еден младич како влегува и му вели: „Благослови! Многу сум гладен!“

Изненаден од младичот, старецот по навика, со гостопримлива учтивост и љубезност му рекол:

– Добредојде! Седни си. Како се викаш?

– Михаил – одговорил младичот.

И пред да има време да му принесе храна на трпезата, младичот одеднаш исчезнал! Старец Филарет бил убеден дека тоа бил Архангелот. Со топлина во срцето се присетил на гостољубието Авраамово, кој се удостоил да Му служи на Бога Троица.

Архимандрит Херувим Карамбелас


Извор: http://agapi.mk/starecot-koj-go-ugostil-sveti-arhangel-mihail/

Друго:

 saint_nektarios_egina_1

 Ликот на пријателот – Св. Нектариј Егински

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1528
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1922
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1722
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…