логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

"Кога учев во колеџ, нашата професорка вака ни говореше: ,,Девојки, запомнете за целиот ваш живот: Умен маж и умна жена - тоа не е едно исто." Зошто? Умниот маж има обилно знаење, извонредно мислење. Умната жена во комуникацијата не ја истакнува претерано својата интелегенција, особено во семејството. Таа се труди да најде најдобро решение, најмеко, најбезболно, кое ќе им одговара на сите во семејството, за да му помогне на мажот и за да сé биде мирно и спокојно.


Многу од наши жени не се однесуваат умно. Тие одат во фронтален напад, дејствуваат како борци на ринг, почнуваат женски бокс. Што прават мажите? Тие се тргаат настрана. Сакаш да војуваш, па, војувај.
Флоренска Тамара Александровна, московски психолог (нека и' даде Бог Царство Небесно), има кажано прекрасна фраза: ,,За нечиј сопруг да биде вистински маж, треба самата таа да стане вистинска жена."
Треба да започнеме од самите себе. Тоа, се разбира, е тешко, само без тој труд не се добива вистински маж. Кога жената постојано е во поплаки и хистерија, мажот се труди да се повлече, за да не оглуви."

- Монахиња Нина Кригина

Избор од фејсбук страната на:

Снежана Корнет

5-ти март 2016 год.Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…
Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4516
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4291
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3795
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…