логоFacebookTwitterYouTubeeMail


sv.GRIGORIJ.PALAMA.jpg

76. 
4 октомври 1955 г.
Христос помеѓу нас!
Ме радува што го паметиш Валаам и што чувствуваш помош од преподобните Сергеј и Герман. Ми пишуваш дека си скарана со тетка ти веќе 16 год. и дека не можете да се смирите. Тоа е многу тажно. Знај дека твоите добродетели (доблести) на Бога не Му се угодни. Како можеш да ја читаш молитвата „Оче наш...прости ни ги долговите наши, како што и ние им ги проштеваме на нашите должници?" Самата не опростуваш, а Го молиш Бога за прошка?! Бадијала се молиш. Бог нема да ти опрости се дотогаш, додека не се смириш со тетката. Прочитај во Евангелието според Матеј во 5, 23. Самиот Господ се молел на Својот Отец за оние кои го распнале: „Оче, опрости им, бидејќи не знаат што прават" (Лк.23, 34). И св. архиѓакон Стефан се молел за оние кои го каменувале: „Господи, не земај им го за грев" (Д.А. 7, 60). Ете какви примери имаме, а ти не можеш да се смириш со тетка ти. Пишуваш дека таа те навредила. Но, внимателно испитај се, можеби ти не си била во право. Дури ако таа те навредила без потреба, сепак ти си должна да отидеш кај неа и да се смириш. Ако твоето грубо срце не сака да се смири, принуди го. Помоли се на Бога и побарај ја Неговата помош да го омекне твоето срце. Мораш така да направиш, инаку ќе пропаднеш. Бидејќи, Божјиот суд при Второто доаѓање ќе се врши врз основа на Евангелието.
Во молитвата пред светата причест се вели: „Оди, помири се со оние кои те ожалостуваат". Ако непомирена и пристапиш на светата причест, тогаш светите тајни за тебе нема да се тајни.
Еве уште еден пример од црковната историја. Еден свештеник по име Саприкиј и мирјанинот Никифор биле големи пријатели. Но ѓаволот меѓу нив ставил такво непријателство што никако не можеле да се помират. Тоа било за време на гонењето на христијаните. Свештеникот Саприкиј претрпел многу мачења, а тогаш бил осуден, со отсекување на главата. Никифор го молел свештеникот: „Маченику Христов, опрости ми заради Христа" Но, бездушниот свештеник не му опростил, а на мачителите им рекол: „Се одрекувам од Христа." На тоа Никифор открил пред сите дека е христијанин и нему му ја отсекле главата. Саприкиј пропаднал, а Никифир станал Христов маченик. Ете колку тешки гревови се караницата и омразата — после толку мачења човекот пропаднал! Од многу примери наведов само еден. Не пишувај ми повеќе писма се додека не се смириш со тетка ти!
Го повикувам врз вас Божјиот благослов. Господ нека ве смири и нека ве сочува!

 Друго:

  Писма на валаамскиот старец (23)

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

 

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 


 


 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2613
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2407
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…