логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

sv.GRIGORIJ.PALAMA.jpg

75. 
11 март 1953 г.
„Усрдна Застапничка, Мајка на Вишниот Господ "


Го добив твоето писмо и го прочитав внимателно. Чувствувам дека имаш „горчлив дух во себе и дека твоето срце е изморено". На крајот од писмото пишуваш: „Најверојатно, вие ќе почувствувате што сакав да кажам". Како да не чувствувам кога ти си сета во мене! За се што пишуваше, сето тоа постои во мене, исто како да си го препишала од моето срце! Што да правам со тебе? Да не лелекаме! Нема да очајуваме, ќе трпиме и ќе се молиме Господ да ни помогне нам сегрешните да поставиме почеток. Пишуваш: „Многу сум глупава; сакам да се опаметам, но ништо не помага". А јас својот век го проживеав во манастир и мојот живот се приближува до смртта, а не се опаметив, ќе морам да умрам како будала.
По природа, јас сум мрзлив, без волја, но не мислам така како тебе дека ова е „Божја казна". Тоа ни е од полза, од тоа се раѓа смирение. Треба многу да се плашиме од гордоста, вообразеноста и суетата. Од таквите мачни чувства и жалост ни светите луѓе не биле ослободени. Нашиот живот е како кајче што плови по море — сите незгоди мора да ги преброди, поинаку не може да биде.

 Друго:

  Писма на валаамскиот старец (23)

Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

 

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 


 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2610
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2406
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…