логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка


 Korica.Pisma.Valaam.jpg

45. 
22 февруари 1950 г.
Еве, започна постот! Сите наши чесни браќа ќе се причестат в сабота. Службата тече во побожен ред, се пее од две певници. Првите два дена се јаде сува храна (сувојадение) — леб, компир и по една краставица; во среда за ручек имаме: грав и компир, секако, без масло. Првата седмица немаме вечера. Сполај Му на Бога, моето здравје е добро и сите старци се весели, сите долги служби ги истојуваат, сета оваа недела не ги работат вообичаените работи.
Бог со својата милост нека ти помогне да го поминеш овој пост во христијанска благочестивост.

46. 
15 мај 1950 г.
Писмо до жената на иноверецот
Христос Воскресе!
Го добив твоето писмо на 13 мај оваа година. Го читав и плачев од радост. По Божја милост, си се успокоила и Господ те удостоил да се причестиш со светите Христови тајни. Писмово ти го пишував не со разум, туку со чувства, бидејќи го почувствував грижливиот немир на твојата душа. На прашањата од твоето второ писмо, одговарам вака: обиди се да бидеш верна на твојот сопруг, не противречи му и слушај го во се, секако, изземајќи го она што особено ти го наложува твојата православна вера. За религиозни теми не треба да разговарате, а ако самиот започне разговор, одговарај колку што знаеш, но пред тоа, во себе, помоли Му се на Бога. Учиго, не со збор, туку со својот добродетелен (доблесен) христијански живот. Не терај го да оди в Црква. Ако посака самиот, тоа е друга работа. Биди задоволна и благодарна што тебе не те спречува да одиш в Црква. Моли се за него едноставно како дете: „Спаси го, Господи, и помилувај го мојот маж X! Сочувај го и вразуми го". А се останато препушти на Божјото милосрдие и биди спокојна. Господ нека те измудри!
Кон неговата мајка постојано однесувај се убаво и културно. Кога некогаш ќе каже нешто непријатно, претрпи. Не разговарај со неа за религиозни теми, инаку ќе го изгубиш својот внатрешен мир. Во гнев, за ништо не решавај, а кога ќе те опфати, прекрати го секој разговор. Под влијание на гневот, постојано ќе донесуваш неправлни решенија и ќе зборуваш неприкладно, а подоцна ќе ти биде жал. И сега сосема јасно ми излегуваш пред очи, онаква каква што беше во Валаам, како петнаесетгодишна девојка; интересно би било да те видам каква си сега, но, за жал, не можам. Би сакал да видам фотографија од тебе и од твојот сопруг. Ако е можно, испрати ми! Се додека сум жив, со задоволство ќе гледам во неа.
Колку е лесно да се општи денес со писма, толкава далечина, а писмото стигнува брзо. Искрено од душава му благодарам на твојот сопруг за лекот; навистина, се уште не сум го добил, но се надевам дека ќе го добијам. Пренеси му го мојот срдечен поздрав, со желба Бог да му даде здравје и секаква среќа во неговите работи. А на кој јазик вие таму зборувате и знае ли тој руски?
Го повикувам врз тебе Божјиот благослов, мое духовно чедо, со љубов во Христа, споменувајќи те и молејќи се за тебе.
Ќе го споменам и твојот сопруг и свекрвата. Господ нека те варди.

47. 
8 ноември 1950 г.
Ме израдува со своето последно писмо. Пишуваш дека ќе умреш како христијанка и јас сакам и се молам да умреш како христијанка. Моли се за својот сопруг, но не досадувај му и не зборувај му да ја прими православната вера. Со своите совети можеш само да го навредиш и да го оддалечиш од православието. Моли се и потпри се на волјата Божја, а се останато препушти го на Божјото милосрдие. А што стана со неговиот испит? Ти не можеш да се сетиш на моето лице од времето кога беше на Валаам, а јас многу добро се сеќавам на твоето лице, дури и разговорот и прошетките по островот. Верувај дека има Бог и дека постои иден вечен живот што нема крај и дека душата на човекот е бесмртна, а и дека не старее. Еве, јас имам веќе 77 години, а се чувствувам млад. Така ќе рече секој старец и старица. Душата го оживува телото; телото е од земја и во земја ќе појде, а душата е Божја и кај Бога ќе отиде, бидејќи ти живееш во суетата на овој свет, тебе, се разбира, ти е потешко да ги разбереш ваквите мисли. Сепак, труди се да му веруваш на Светото писмо во се!
Што се однесува до пеењето во црква, види самата! Помоли се, па онака како што ќе ти дошепне срцето така и постапи! Уште пишуваш дека кај вас црковните служби се многу свечени, тоа е убаво! Како само тоа го возвишува духот. И кај нас, исто така, службите се свечени. За време на празниците има и по 15 свештенослужители во прекрасни одежди. Финците многу се интересираат за нашите служби.
На фотографијата твојот сопруг излегол убаво, тој има добра душа, бидејќи лицето е огледало на душата, а ти не си излегла баш најубаво! Поради нешто си ги собрала усните, а што е она што ти се накривило на главата не го ни разбрав! Дури и низ лупа гледав и не можев да одредам што е! Лекот за болеста на срцето нема потреба да ми го испраќаш. Не сум болен како што мислиш! Летово одев на работа, а сега служам и секојдневно ги престојувам црковните служби.
Големо руско „благодарам" за лекот против реума! Овде многу старчиња го користат и ти благодарат.
Великодушно опрости ми што го одолговлекував одговорот на твоето писмо. Сега те опкружуваат сосема други луѓе. Што да се прави, стрпи се и прилагодувај се за да завладее мир во твојот живот, онолку колку што тоа од тебе зависи.
Господ нека те варди со Својата милост!

48. 
17 јануари 1950 г.
Во голема недоумица сум како да те советувам во врска со твоето последно писмо! Едно ме радува, што во твоето срце тлее пламенче и љубов кон Бога. Да даде Господ тоа пламенче и таа љубов да не згаснат до гроб, труди се да ги одржуваш.
Кога допатувавте во Њујорк, твојот сопруг бараше православна црква, па и сета воскресна служба ја престоја, а сега многу е изменет, не сака дури ни син ти да го водиш во црква! За наша несреќа, може да се очекува дека нема да сака ни ти да одиш во црква. Иако, како што пишуваш ти, тој е добар човек, под влијание на своите роднини тој веќе се изменил, а пламената љубов без вера во Бога е сосема недоверлива. Те жалам што си се нашла во таква средина. Но, не паѓај со духот и не биди малодушна! Моли се и надевај се во Божјата помош и во помошта на Небесната Царица.
За верата со него не зборувај...
Врз тебе и твојата мајка го повикувам Божјиот благослов.
Кога ќе те потисне жалост, пиши ми.

(Продолжува)

 Извор:

Korica.Pisma.Valaam.jpg

Издавачка установа „Канео“ при Дебарско- кичевската епархија ,Охрид 2001

Главен и одговорен уредник

Митрополит Тимотеј

Друго:

 Писма на валаамскиот старец (1)

Писма на валаамскиот старец (2)

Писма на валаамскиот старец (3)

Писма на валаамскиот старец (4)

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3957
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная