логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 

Старец Мојсеј Оптински

ovca1.jpgНа Вашето барање да дознаете од мене „дали сте Вие овца и дали сте од моето стадо“, со ова писмо со чисто срце Ви одговарам: ако сакате да знаете – дали сте овца, во тој случај треба да замислите вистинска овца, во нејзиниот реален облик и особини, и со неа да се споредите себеси.

Вистинската овца нема рогови, нема глас против оној кој ја пасе, не подбуцнува, не се турка, и не гризе. Не се озлобува на пастирот, дури ни кога ја казнува, не се кара и никако никого не злослови. Пастирот, пак, во секој случај го слуша, пред него спокојно и со надеж оди, и неговите краеви не ги напушта; туѓиот глас не го слуша и кај туѓите не оди. Гласот на пастирот, пак, така го слуша, и така следи по него, што нема никакви предрасуди и предубедувања, и макар и да ја понел на место без треба, макар и да ја одвел во мочварни предели, таа нема да ропта, да злослови и да се жали на него. Ете, тоа се особините на вистинската овца, колку јас можев да ја претставам и замислам.

Погледнете, сега, на себе: дали Вие сте овца? Ако Вие навистина се сметате себеси за овца, незлобива и безгласна, на мене само ми останува да Ви кажам на кое стадо му припаѓате, оти овца без стадо и пастир – храна му е на волкот. Јас, пак, тоа не можам сосема точно да го одредам. Самата овца знае на чие стадо му припаѓа и кој и е пастир. Се знае дека овцата надвод од своето трло во туѓо не оди, од што следи дека таа самата знае на кое стадо му припаѓа, кој и е пастир и кое и е трлото: “го позна волот оној кој го впрегна и магарето јаслите на господарот свој. Израел пак Мене не Ме позна. Слушај го небото и кажи и на земјата.“

Што се однесува до мене, бидете спокојни: јас на Вас не се гневам за ништо; туку со искрено расположение, со љубов и добронамерност и останувам засекогаш на располагање на Вашата душа.

(Од писмото на старец Мојсеј Оптински на една духовна ќерка)

 Подготви:Б.Ѓ.

Посети: {moshits}

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 2878
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 2691
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…