логоFacebookTwitterYouTubeeMail


 Датум: 27.08.2013, 14:08(ФОТОГАЛЕРИЈА+ВИДЕО) „Дневник“ во манастирот во кој се чува главата на Свети Климент ОхридскиРепортерската екипа на „Дневник“ деновиве претstојуваше во манастирот „Свети Јован Крстител“ во близина на грчкиот град Верија, во кој веќе околу 700 години се чува главата на големиот македонски светител и основоположник на МПЦ-ОА Свети Климент Охридски.

Благодарение на љубезноста на тамошните монаси ни беше дозволено да го видиме и да го фотографираме черепот кој се чува во посебна сребрена кутија и во позлатен оков. Фотографиите и видео-материјал се илустративно сведоштво за тоа како денеска се чувааат моштите на овој светител кој оставил длабока трага во македонската историја.

На сликите и видео-материјалот се гледа и изгледот на манастирот кој датира од 9-ти век, неговата внатрешност и опкружувањето. Познато е дека најголемито дел од моштите на Свети Климент Охридски денеска се чуваат во храмот на Плаошник во Охрид, а помали делови има и во Бугарија и во Рим.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 https://www.youtube.com/watch?v=fcMFWjGOtio&feature=youtu.be

Друго:

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Јуни 30, 2021
3.to.Naoganje.glava.sv.Jovan.Krstitel

СКОК ПРЕКУ ЈАЖЕТО НА НЕСОГЛАСУВАЊЕТО

Затоа, секогаш кога можеш прескокни го јажето на несогласувањето и фати се за оној дел од приказната кој ветува радост, насмевки и љубов. Горчината плисни ја со бран од морето, измиј го отровот на искажаните зборови и погледни кон залезот на сонцето. Тоа ќе…

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 2739
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1921
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…