логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Светиот дух живее во Вас …

Светиот дух живее во Вас …

Кога чувствувате радост и полнотата на животот, без обѕир на успесите или неуспесите.

Кога сте среќни, иако не сте ги решиле сите  проблеми во својот живот.

Кога не очекувате сѐ да е „совршено“ за да би живееле и да би уживале во Божјите дарови.

Кога во малку и во незначително гледате големо и божествено.

Кога со малку ќе направите многу.

Вие го имате духот Божји…

Кога ќе одлучите да се насмевнете и да го прославите Бог во свет кој знае само да се жали и да се облекува во бојата на кукањето и тагата.

Кога во другиот може да ги видете даровите и убавината на уникатноста нагласувајќи ја светлината, наместо темнината на неговото постоење.

Кога на другиот можете да му простите и да му дадете уште една шанса, сфаќајќи дека неговото отсуство боли повеќе отколку неговата грешка.

Кога љубовта не е само доблест или морален избор, туку начин на кој гледате и толкувате сè што се случува во вашиот живот.

Кога може да сакате без да калкулирате.

Кога критиките и зборовите од светот не доаѓаат во вашето срце, бидејќи духот Божји ви ја открива бескорисноста и минливоста и на оние кои ве обвинуваат и на оние кои ви аплаудираат.

Кога се надевате и тогаш кога сите ве жалат.

Кога ќе станете веднаш штом ве турнале.

Кога го разбирате она што другите само го гледаат.

Кога молчите таму кадешто сите зборуваат.

Но, дури и да немате ништо одгоре наведеното, сепак Светиотдух е оној кој ве просветлува да ја барате Светлината, а мракот да не ве разочара.

П. Ливиос

Извор-https://zivereci.com/8926

 

 

https://www.tiveriopol.mk/svetiot-duh-zivee-vo-vas/?fbclid=IwAR0-hBBSf6Gj1pz7Q4VC2tcFsBSCuVqcFNyJbUy6j5Dt6wQPiA2IWZF8_ps

 

 

 Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Септември 03, 2021
Default Image

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во манастирот Успение на Пресвета Богородица - Берово
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 3388
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3214
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Свети Антониј Велики: Кој е ѓаволот и кога напаѓа...?

А кога ќе се всели Божјиот Дух, Он ги успокојува, им дава да го вкусуваат спокојот во…