логоFacebookTwitterYouTubeeMail

TVITer584

 

Браќа и сестри! Свети Илија е наречен пророк Божји, човек Божји, зашто има и сатански пророци. Како да се разликуваат Божјите пророци од прорците на ѓаволот?

Пророкот Божји им ја открива на луѓето волјата Божја само тогаш кога на нив нисходи Духот Свет. Што се однесува до демонските пророци, тие не прорекуваат, тие гатаат за пари. Тие одговараат на прашања, што им ги задаваат. Во својот живот тие се далеку од евангелската моралност, и кога тие „прорекуваат“, тогаш човекоугодничат, им повладуваат на човечките страсти и похоти, за да ѝ угодат на толпата.
Светиот пророк Божји, Илија, според зборовите на синот Сирахов, бил како виор, „ и како пламен од факел гореа зборовите негови“ (Сир. 48, 1-12). Виорот уништува, брише сѐ на својот пат. И пророкот Илија, како виор, го уништува гревот, беззаконието и порочноста. Неговиот збор, како светилник, го озарува патот на сите кои бараат спасение.

Браќа и сестри! Потребно ни е да му подражаваме на Светиот пророк Илија во љубовта кон Бога и во ревноста по вера. Се разбира, таква чистота на умот нема да постигнеме, и нема да бидеме Илија, но подражавањето на добродетелите е залог за нашето морално совршенство и спасение. Амин.Архимандрит Рафаил Карелин

 

 

 

 Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1525
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1913
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1710
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…