логоFacebookTwitterYouTubeeMail

 

"Црковноста“ треба да ослободува. Сепак, онаква каква што таа денес е интонирана, не ослободува, туку заробува, стеснува, осиромашува. Човекот започна да се занимава со "стариот" и "новиот" календар, со епископските сплетки или со побожноста од книгите. Духовноста започна да се сфаќа како обврска да се читаат таму некои црни, осиромашени книги полни со реторика во страв, секакви брошурички за чудата  и чудотворните  икони, разноразни сомнителни "попски приказни", и за сето тоа време се разработуваат „побожни„ теми. Наместо да го учи човека за сопствениот  поглед на светот и животот, Црквата (на ваков интониран начин) го учи да гледа во самата неа.

Наместо на нов начин (човек) да се прифати себе си и својот живот, тој мисли дека е должен на себе да го навлече  елекот на таканаречената  "побожност" - и така обезличен е како да е натопен со ужегнато посно растително масло. И дури да  знае што е радост, светлина, смисла, вечност, наместо таков, тој станува раздразлив, тесен, нетрпелив, многу често напросто и зол,  дури и не се кае заради тоа, бидејќи на крајот од краиштата нели е тоа од "црковноста„. Некој "побожен човек - (црквар н.е.)“ го убедил дека Бог е таму  каде што е религијата, и затоа  сето она што не е "религија" почнува да го отфрла самозадоволно и со презир, не сфаќајќи дека единствената смисла на  религијата е "сето тоа" (во врска со побожноста и црковноста) е да го исполни со светлина и да го приведе кон Бога за да се претвори во заедница со Бога."протопрезвитер Александар Шмеман, Дневник, 21 февруари 1974 година.

Преминпортал

5ти февруари 2019 лето ГосподовоВидео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1376
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1673
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1507
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…