логоFacebook  Twitter  YouTube  eMail

Кожувчанка

 

Архимандрит Андреј (Конанос)

 
Сметам дека начинот на кој пристапуваме кон Светата Причест е термометар на нашата вера. Како што зборувавме дека термометар на нашата вера е молитвата, сега, пак, велам: вистински термометар е дали ќе заигра нашето срце при причестувањето. Молитвата е љубов кон Бога, и Светата Причест исто така е љубов кон Господа, но таа е нешто многу повозвишено, несразмерно повозвишено, затоа што преку Светата Причест ја примаме во себе Божествената сила.

Ние не примаме некаква магија, туку Самиот Господ пребива во нас.

Велат: „Нека ти биде Светата Причест на здравје и спасение!“ Тоа е така, но ние не примаме во себе некаква магија, туку Самиот Господ пребива во нас. Нашето тело станува една целина со Неговото тело, во нашите вени тече Христовата крв, нашето дишење станува Негово дишење, и Неговото дишење станува наше дишење. Христовиот живот станува наш живот и се случува нешто навистина прекрасно.

258042.p

Во тој миг жеднееме за причестување со Христос и тоа е целта на Светата литургија. Литургијата постои за да се причестиме. Ајде да не гледаме на тие кои не се причестуваат, туку да земаме пример од тие што се причестуваат, да се радуваме за нив и да го посакаме истото. А оној кој не чувствува извесна „љубомора“ кон другите кога се причестуваат, тогаш тој не ја чувствува Светата Причест.

Овде зборот „љубомора“ треба да го сфатиме во добра смисла и да велиме:

– Ох, и јас исто така сакам да се подвизувам и да се причестувам! И јас сакам да му направам послушание на духовникот, да ја исправам таа слабост која не ми дозволува да пристапам кон Светата Причест, и следниот пат да се причестам“. А ако ти е сеедно кога гледаш како другите се причестуваат, па само си погледнуваш на часовникот: „Колку ли е часот сега? Ох, уште колку ќе трае? Кога сето ова ќе заврши? – Тоа значи дека Светата Причест воопшто не ја трогнува твојата душа.

Кога бев малечок сакав да гледам како другите се причестуваат. Ја гледав таа сцена и ми се чинеше дека луѓето што доаѓаат во себе примаат сонце. Да, сонцето е едно и него сите го примаат. Таков е случајот и со Светата Причест: Господ целосно навлегува во сите нас и секој прима не еден дел од Него, туку целиот Христос, сеедно дали е голема или мала честицата која ни ја дава свештеникот.

И ако би можеле да Го прашаме Господ:

– Господи, а која е Твојата најголема желба за нас? Што би сакал Ти најмногу од нас? Доколку би можеле да го отвориме срцето на Господа, за да видиме која е најголемата желба што се крие таму, мислам дека ќе слушнеме дека Господ сака да стане едно со нас. Мислам дека Он би ни рекол вака:

– Дете мое јас повеќе од сѐ сакам да се соединам со тебе. Јас и затоа станав човек, за да станам она што си и ти. И затоа ви го оставив дарот на Света Причест, за и ти да станеш она што сум и Јас. За да станеме едно.

Еве што вели Откровението: Ете, стојам пред вратата и чукам. Ако некој го чуе гласот Мој и ја отвори вратата, ќе влезам при него и ќе вечерам со него, и тој со Мене (Откр. 3,20). А Светата Причест т.е. Вечера, е соединување со Господ. Ние целосно се соединуваме со Него, се идентификуваме со Него.

Некоја жена отишла на Евија да се исповеда кај старец Јаков. Таа му кажала сѐ, освен еден тежок грев што го сокрила. Старецот знаел за тоа, но ништо не ѝ рекол. Се помолил Господ да ја просветли и Бог навистина ја просветлил преку чудо, за да разбере дека направила грешка криејќи го гревот.

Извесно време после исповедта жената била присутна на служба во храмот каде што служел старецот. Во тој миг храмот бил целосно празен, и жената го видела олтарот отворен, а на светиот престол седел еден убав млад човек со прекрасно лице. Му пристапила со негодување и му рекла:

– Ти што правиш? Седиш на светиот престол!? Веднаш да слезеш! Не ти е срам? Млад човек и уште седнат на светиот Престол – огорчено продолжила таа.

Тогаш младиот човек се свртел кон неа и многу спокојно ѝ кажал:

– А ти зашто не го кажа тој грев што го имаш направено? – и ѝ го открил нејзиниот грев.

Таа зачудено Му се обратила:

– А ти од каде знаеш дека јас не го исповедав тој грев? Од каде ме познаваш? Кој си ти?

А Он ѝ одговорил:

– Јас сум Оној Кого ти утре ќе Го примиш во себе – И исчезнал.

Самиот Господ ѝ се јавил за да ѝ каже: „Јас сум Оној Кој ќе ти суди. Јас сум Оној Кој ти помага“, а всушност Он ништо не ѝ кажал, туку само ѝ ја спомнал Светата Причест. Бидејќи Христос сака постојано да мислиме на Него, Он сака и кога пристапуваме кон Причеста, да покажеме спремност вистински да Го примиме во себе. „Јас сум Оној Кого ти утре ќе Го примиш во себе“.

Таа жена, како што претпоставувате, веднаш потоа пошла кај старецот Јаков и со солзи му раскажала за она што се случило. За тоа подоцна почна да се раскажува низ манастирот и така оваа случка беше запишана во книгата за старец Јаков.

Превод од руски: Момчило Куфојанакис и Зоран Митрески

 

Извор: Бигорски манастирПоуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Јуни 10, 2023
TVIT602

Проскомидија

·Што е Проскомидија? Еретиците немаат Проскомидија. Проскомидијата е уводниот дел на Литургијата, нејзин пролог. Таа е нашиот допир со Небесното Царство и Небесното жителство.
Септември 13, 2021

Јован Дебарски Архиепископ Охридски (30 август/12 септември)

Овој свет и богоносен отец наш Јован Дебранин, Архиепископ Охридски и прв ктитор на Бигорската Обител, засветлил како светлозарна ѕвезда на богопрославениот светителски небосклон на Црквата Христова, во првата половина на ΧΙ век. За неговото родословие,…

Беседа за Успение на Пресвета Богородица oд Викарниот Епископ Јаков Стобиски

Сеп 03, 2021 Беседи 3901
Default Image
Беседа за Успение на Пресвета Богородица изречена од Викарниот Епископ Јаков Стобиски во…

Свети свештеномаченик Харалампиј

Фев 23, 2020 Житија 4770
ih3387
Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 4539
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 3956
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Најново од духовност

Православен календар

 

30/09/2023 - сабота

Св. мч-чки Вера, Надеж и Љубови мајка им Софија

Правила и одредби на Православната Црква за постот
Православен календар за овој месец - МПЦ

Кожувчанка

Молитви кон Пресвета Богородица за секој ден во седмицата

 Радувај се, Ти Која од ангелот ја прими радоста на добрата вест дека Бог Слово ќе прими тело од Тебе! Радувај се оти го носеше Создателот во Твојата утроба! Радувај се Ти Која го роди Бога во тело, Спасителот на светот! Повеќе...

Тропар

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Тропар на св.Христови мч-чки Вера Надеж и Љубов и нивната мајка Софија 17 септември / 30 септември 2023

Блажени сте вие о маченици Христови, Вера, Надеж, и Љубов,ќерќи на Софија која е напоена од Мудроста,ве приведе не само...

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Тропар на воздвижение на Чесниот Крст 14 септември / 27 септември 2023

Спаси ги, Господи, луѓето Твоии благослови го Твоето наследство,победа на Православниот благоверен народ нашнад непријателите давајќи му,и со Крстот Твој...

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Тропар на Рождество на Пресвета Богородица 8 септември / 21 септември 2023

Раѓањето твое, Богородице Дево,радост ѝ јави на целата вселена,зашто од тебе засветли Сонцето на правдата

Духовната убавина на Богородица се пројавува и во моментот на Распнувањето на Нејзиниот Син

Тебе, Богородице поборнице – војвотко, ние слугите Твои, откако се избавивме од зло, Ти пееме победни и благодарствени песни. Ти имаш сила непобедна, од секакви опасности ослободи не за да Ти пееме : Радуј се, Невесто Неневесна! Повеќе...

Болестите според светоотечкото учење

Значи, не се надевај на лекарска вештина без благодат и не ја отфрлај своеволно, туку моли Го Бога да ја спознаеш причината за казната, а потоа моли за избавување од немоќта, трпејќи сечење, горење, горчливи лекови и сите лекарски казни Повеќе...

Свети Лука Симтерополски: Архиепископ и хирург

Едноставно е да се претпостави дека професорот – епископ, соединувајќи го во своите раце крстот и скалпелот, ги порази современиците токму со тоа необично соединување на двете разновидни сфери на активност.  Повеќе...

Духовни поуки: „Помоли се за мене“

Со Бога зборувај многу, а со луѓето малку; ако во Божјиот закон се подучуваш - ќе успееш и во едното и во другото. Повеќе...

Живот без стрес

Ако разбереме што се крие зад стресот, ако ја видиме лагата, која што се крие зад него, на крајот ќе увидиме дека не постои причина за да бидеме во стрес.. Повеќе...

Митрополит Струмички Наум - Да пораснеме барем до Стариот Завет

И не само што немаат туку се и очигледна пречка за влез во Царството Небесно, и пречка да се сфати и пренесе неговата идеја и порака. Повеќе...

Епископ Тихон Шевкунов: „НЕСВЕТИ, А СВЕТИ“

Несвети, а свети. Луѓе, кои навидум живееле во нашето секојдневие, се соочувале со проблемите со кои ние се судираме, боледувале од болести од кои ние боледуваме, често осудувани од околината, а сепак, не биле секојдневни. Луѓе, кои не се на иконите, но го предавале животот од иконите во сите нивни дела, зборови, мисли. Луѓе, за кои тишината прозборила дека се свети.  Повеќе...

ГОЛЕМАТА ТАЈНА НА ДИВЕЕВО - Кој ќе доживее, ќе види

Како дополнување на оваа тајна, еве што слушнав од устата на 84-годишната игуманија на манастирот Дивеево, Марија. Бев кај неа во почетокот на 1903 година веднаш по канонизирањето на преподобниот Серафим и заминувањето на царското семејство од Дивеево. Повеќе...

Арх. Калиник Мавролеон: Монологот БОЖЈИ

 

Те гледав кога се разбуди угрово. Чекав да ми кажеш два-три збора, да се заблагодариш за се што ти се случува, да побараш мое мислење за се што треба да правиш денес. Повеќе...

За Моето име

Поуки на грузискиот Старец Гаврил Ургебадзе за последните времиња

 

„Ѓаволот има 666 мрежи. Во времето на антихристот луѓето ќе очекуваат спасение од космосот. Тоа ќе биде и најголемата замка на ѓаволот: човештвот ќе бара помош од вонземјаните, не знаејќи дека тоа се, всушност. – демони.“ Повеќе...

Взбранной Воеводе победительная