логоFacebookTwitterYouTubeeMail

Ви праќам еден духовен рецепт и ве советувам да го употребувате понуденово лекарство неколкупати на ден, особено во мигови на засилени страдања – и душевни и телесни. Нема да помине многу време пред да се откријат силата и исцелителноста што се кријат во лекарството кое по надворешноста своја е најсмиреното.

Осамете се и бавно изговорете (тивко колку само вие да можете да се слушнете), заклучувајќи го умот во следниве зборови (вака советува преподобен Јован Лествичник):

„Слава Ти, Боже мој, за испратената мака; заслуженото според делата мои го примам. Спомни ме во Царството Твое“

. Молитвата треба да се изговара полека. Кога ќе ја кажете еднаш малку одморете. Потоа пак кажете ја и пак одморете. Продолжете така да се молите пет или десет минути додека не ја почуствувате душата смирена и утешена. Причината за тоа е јасна: благодатта и силата Божја се состојат во славословието кон Бога, а не во красноречивоста и многусловието. Славословието и благодарноста се дејства на кои нè поучува Самиот Бог- никако не се човечка измислица. Апостолот ова ни го заповеда во името на Бог.

 

„ Униние и депресија“ д-р Димитриј Александрович Авдеев

Струмича епархија


Преземено од: http://agapi.mk/duhoven-retsept-na-sveti-ignatij-brjanchaninov/Видео содржини

Поуки од Светите Отци

dobrotoljubie

Духовност

Ноември 10, 2020

Се упокои во Господ Митрополитот Црногорско-приморски Амфилохиј (30.10.2020)

Митрополитот Амфилохиј е роден на Божик, 7 јануари 1938 година, во Бари Радовиќ, во Долна Морача. Завршил Богословија во Белград, а на Богословскиот факултет на СПЦ, во Белград, дипломирал во 1962 година. Покрај теолошките науки, студирал и класична…
Февруари 23, 2020
ih3387

Свети свештеномаченик Харалампиј

Секој човек со своето раѓање добива лично име по кое го препознаваат во текот на целиот живот. Името е наша сопствена карактеристика, но малкумина го знаат вистинското потекло на своето име и неговото вистинско значење. Секое православно име има своја суштина…

Живот во служба на Бога и на луѓето

Јан 29, 2020 Беседи 1355
3.angeli.so.truba
Неговите слова зрачат со силна нагласеност на светиклиментовиот образец и претставуваат…

Почитување на Пресветата Мајка Божја

Дек 09, 2019 Полезно и Потребно 1628
7.Vselenski.sobor
Таа е заштитничка и покров на христијанскиот род. Како Мајка на Синот Божји, таа има…

Митрополит Струмички Наум: ВОВЕДЕНСКИ РАЗМИСЛУВАЊА

Дек 05, 2019 Беседи 1485
7.Vselenski.sobor
Премногу размислуваме во категоријата Бог – човек, наместо во категоријата личносни…